Skocz do zawartości

Wasze Home Audio :)


L_U_L_I
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No popatrz, a ja cały czas myślałem że pisałem do kolegi o tym żeby zwrócił uwagę nadopasowanie i o tym że od tak po prostu nie da się zamienić EL34 na KT88 i o tym że jedna z jego lamp powoli traci emisję. O brzmieniu zdaje się że nie pisałem.

 To akurat było do kolegi michas75

Co do wzmacniaczy Hi FI to się zgodzę. Mam w domu lampiaka, przy 1W to pewnie ma poniżej 0.1% zniekształceń. Oczywiście w układzie PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 379
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No popatrz, a ja cały czas myślałem że pisałem do kolegi o tym żeby zwrócił uwagę nadopasowanie i o tym że od tak po prostu nie da się zamienić EL34 na KT88 i o tym że jedna z jego lamp powoli traci emisję. O brzmieniu zdaje się że nie pisałem.

 To akurat było do kolegi michas75

Co do wzmacniaczy Hi FI to się zgodzę. Mam w domu lampiaka, przy 1W to pewnie ma poniżej 0.1% zniekształceń. Oczywiście w układzie PP

 

Motywem przewodnim była obserwowana zmiana profilu brzmienia w czasie ( upływie 1 godziny ). Reszta to próby wskazania przyczyn jej istnienia , lub zaprzeczenie temu zjawisku .

 

 

 

:rotfl: Niestety lampa ma to do siebie że pokazuje na co ją stać po około godzinie gry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana profilu brzmienia może wynikać z rozjechania się prądów spoczynkowych w lampach i/lub ustalenia zbyt krytycznych wartości tych prądów. Przy zbyt wygórowanych prądach lampa zaczyna sie przegrzewać, prądy mogą pójść do góry. To samo przy zużytych lampach gdzie prądy potrafią narastać przez kilkadziesiąt minut, a to jak zapewne sam wiesz zmienia punkty pracy lamp i stąd zmiana brzmienia po godzinie. Daltego też dałem linki do moich wzmacniaczy i tam jak byk jest opisane że na sprawnych lampach prądy nie zmieniają się nawet po dwóch godzinach a co za tym idzie nie zmienia się punkt pracy lamp a wynikiem tego jest z kolei brak zmiany brzmienia wzmacniacza. Dlatego też stawiam na zużyte lampy, być może z przedwczesne a sprawcą może być  bias ustawiany nie wg. katalogu tylko na słuch. Dlatego też przytoczyłem wzmianke o AC/DC gdzie koszty nie są ważne i nie dba się o lampy a brzmienie ma być dobre przez 3-4 godziny a potem lampy do śmieci. Dodatkowo przy ustawieniu różnych prądów dla każdej lampy co jest banalnie proste gdy nie używa się miernika nalezy spoodziwać się też zmian brzmienia. Wystarczy że jedna lampa zacznie szaleć z pradem a tak się dzieje gdy np. lampa traci próżnię albo getter nie radzi sobie z pochłananiem gazów z elektrod i już mamy zmianę brzmienia w funkcji czasu. Bardzo dobrze słychać to na wzmacniaczu sterowanym z generatora. 

 

 

Edytowałeś więc dopiszę. Lampa nie powinna pokazywać pogodzinie na co ją stać tylko już po 2-3minutach. To co pokzauje po godzinie to tyle że czas na wymianę. Gorące transformatory nie mają tu nic do gadania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana profilu brzmienia może wynikać z rozjechania się prądów spoczynkowych w lampach i/lub ustalenia zbyt krytycznych wartości tych prądów. Przy zbyt wygórowanych prądach lampa zaczyna sie przegrzewać, prądy mogą pójść do góry. To samo przy zużytych lampach gdzie prądy potrafią narastać przez kilkadziesiąt minut, a to jak zapewne sam wiesz zmienia punkty pracy lamp i stąd zmiana brzmienia po godzinie. Daltego też dałem linki do moich wzmacniaczy i tam jak byk jest opisane że na sprawnych lampach prądy nie zmieniają się nawet po dwóch godzinach a co za tym idzie nie zmienia się punkt pracy lamp a wynikiem tego jest z kolei brak zmiany brzmienia wzmacniacza. Dlatego też stawiam na zużyte lampy, być może z przedwczesne a sprawcą może być  bias ustawiany nie wg. katalogu tylko na słuch. Dlatego też przytoczyłem wzmianke o AC/DC gdzie koszty nie są ważne i nie dba się o lampy a brzmienie ma być dobre przez 3-4 godziny a potem lampy do śmieci. Dodatkowo przy ustawieniu różnych prądów dla każdej lampy co jest banalnie proste gdy nie używa się miernika nalezy spoodziwać się też zmian brzmienia.  Bardzo dobrze słychać to na wzmacniaczu sterowanym z generatora. 

 

Widzę , ze ani w lewo , ani w prawo .

Mam w pełni sprawny wzmacniacz ,  zdaje się nawet zbudowany z dbałością o brzmienie , sprawny , z lampami o dobrej emisji .

Nie mam żadnego powodu doszukiwania się niesprawności , a obserwuję zmianę brzmienia :).

Mało tego , nie jestem w tym odosobniony .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ani lewo ani prawo. Więc Ci opiszę tak że jaśniej się nie da. Zgodzisz się ze mną że za brzmienie odpowiada punkt pracy czyli powiedzmy BIAS. Sam kolega pisał i nie jest to odkrywcze że zmieniając klasę biasem uzyskuje różne brzmienie. Czyli jak się zmienia samo  po czasie to chyba winne są lampy. Jeżeli myślisz inaczej to napisz co takiego zmienia po godzinie brzmienie- tylko proszę, technicznie.

 

 A teraz przykład z mojego podwórka. Kupiłem 5 sztuk RFT EL34 (podobno cudo w audiofilskim mniemaniu)  Wsadziłem do wzmacniacza. 68mA dla każdej z lamp. Po kilku minutach coś mi nie pasowało w brzmieniu. Mierzę wszystkie (wzmacniacz z biasem auto opisany na triodzie)  a tu jedna ma 80mA. Po 20 minutach mierzę a tam już pod 100mA. Czyli zmiana punktu pracy a do tego cholerna asymetria w PP. Przy 115 mA zaczęłą świecić na seledynowo. I co? Utraciła próżnię. Kierunek śmietnik. A była nówka NOS.

A  Ty mi piszesz że każdy tak ma, dokładnie jak kolega z przytoczonego forum gitarowego. Otóż nie, nie każdy, u mnie tak nie ma. 

 

I skoro znasz się na tym to pomierz prądy po włączeniu a potem po godzinie. Pewnie podzielisz się wynikami.... Ja pomierzyłem i podzielilem sie wynikami na forum gitarowym (link w poprzednich postach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ani lewo ani prawo. Więc Ci opiszę tak że jaśniej się nie da. Zgodzisz się ze mną że za brzmienie odpowiada punkt pracy czyli powiedzmy BIAS. Sam kolega pisał i nie jest to odkrywcze że zmieniając klasę biasem uzyskuje różne brzmienie. Czyli jak się zmienia po czasie to chyba winne są lampy. Jeżeli myślisz inaczej to napisz co takiego zmienia po godzinie brzmienie- tylko proszę, technicznie.

Ale filozof , technicznie to wszystkie CD mają pasmo 20Hz -20 kHz z dokladnością 0,5 dB , separację rzędu 100 dB i podobna dynamikę.

Zapewne wszystkie grają podobnie .

I teraz dalej , każda lampa z ustawionym tym samym biasem przy 5% mocy gra tak samo ?

Każda ECC 82 w pre brzmi identycznie ? A może jak ustawisz identyczny punkt pracy , to JJ zabrzmi jak RCA ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki filozof??? Rozmawiamy o stopniu mocy PP i o prądach a nie audiofilskiej paplaninie. Ale spokojnie. Miałem Tesle EL34 kupione w latach 90-tych. Po zmianie na wspomniane RFT nikt z domowników nie zauważył zmiany w brzmieniu a nic im o zmianie lamp nie wspomniałem. 

 Poprosiłem o technicznie uzasadnienie zmiany brzmienia i się nie doczekam chyba....

A zapytam,  ustawiałeś bias miernikiem w PP ?  I czy miałeś do dyspozycji osobną regulację dla każdej z lamp i takowy pomiar?

 

 

 

Edycja poprzednich wpisów. jak ja to lubię...

 

Ecc82 czy83 ehhh. Na triodzie przegwizdałem trzy sztuki, Tungsrama, RFT i Penta LAB. NOS-y. Wszystkie niemal indentyczne pod względem parametrów.

 

EDIT2: miałem JJ ECC83 - szumiały. Sprzedałem na allegro za połowę ceny dając w opisie że szumią. W audio byś nie zauwazył. Przy hi gainie gitarowym było to wyraźne.

 

Pamiętam jak jeden koleś sprzedawał super otwarte brzmieniowo Tungsramy ze złoconymi końcówkami za 450zł. Mam takie w...... gitarowcu. Kupowałem w 90 latach po chyba 8zł.  Teraz 230. Obłęd. A to zwykła lampa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki filozof??? Rozmawiamy o stopniu mocy PP i o prądach a nie audiofilskiej paplaninie. Ale spokojnie. Miałem Tesle EL34 kupione w latach 90-tych. Po zmianie na wspomniane RFT nikt z domowników nie zauważył zmiany w brzmieniu a nic im o zmianie lamp nie wspomniałem. 

 Poprosiłem o technicznie uzasadnienie zmiany brzmienia i się nie doczekam chyba....

A zapytam,  ustawiałeś bias miernikiem w PP ?  I czy miałeś do dyspozycji osobną regulację dla każdej z lamp i takowy pomiar?

Jak chyba zdążyłeś zauważyć znam podstawy , praktykę i doświadczenie odsłuchowe .

Potrafię zadać pytanie , na które nie potrafisz odpowiedzieć , ale spoko , bo z tego punktu nie da się udzielić odpowiedzi bo to niczego w tym aspekcie nie wyjaśnia .

 

 

I teraz dalej , każda lampa z ustawionym tym samym biasem przy 5% mocy gra tak samo ?

 

Każda ECC 82 w pre brzmi identycznie ? A może jak ustawisz identyczny punkt pracy , to JJ zabrzmi jak RCA ?

To o technicznym uzasadnieniu

 

Miałem i mam wzmacniacze z indywidualna regulacją biasu . Jest stosunkowo stabilna od 3 minuty do godziny , o ile dobrze pamiętam . Odchyłki nie są większe niż zmiany wywołane zmianą napięcia zasilania w sieci .

 

Jestem daleki od audiofilskiej paplaniny , ale negowanie odsłuchu dla sprzętu audio jest zupełnie bez sensu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to zanim zaczniesz  robić roszady w przedwzmacniaczu Kolego to sprawdź  na mierniku lamp czy wszystkie mają takie same prądy katalogowe i nie pisz głupot bo wystarczy że jedna będzie miała 80% emisji a Ty powiesz że jest gorsza nie znając jej parametrów elektrycznych i wsadzając ją w podstawkę i wydając publicznie opinię że się do niczego nie nadaje bo śrdnica jest kwadratowa. 

 Pokaż mi regulację biasu w Twoim przedwzmacniaczu. Ja mam auto i chyba nie widziałem takiego żeby miał inaczej. Mam compactrona w którym siedzi dwie triody i pentoda i one mają wspólną katodę i tam trzeba robić stywny bias dla każdego systemu ale to dość specyficzna amerykańska lampa.

 

" o ile pamiętam"  - to zostawię bez komentarza.

 

Przypominam że temat tyczy się zmany brzmienia po godzinie i na to unikasz odpowiedzi. Proszę napisz dlaczego tak się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" o ile pamiętam" - to zostawię bez komentarza.

 

 

 

Nie pozostawiaj

O ile pamiętam ,oznacza nie robiłem tego dzisiaj , tak średnio zachowywały się wzmacniacze które posiadałem .

Mam je odkupić , aby odpowiedzieć precyzyjniej. 

 

 

 

Przypominam że temat tyczy się zmany brzmienia po godzinie i na to unikasz odpowiedzi. Proszę napisz dlaczego tak się dzieje.

 

Może skrócę te męki :wink2:

Istnieje zależność prądu katody lampy a brzmieniem . Ale odsłuchowo to nie jest wszystko . Prąd można uznać za stabilny od 3 minuty do godziny , ew zmiany są na poziomie zmian w sieci zasilającej .

 

Napisałem tez , ze technicznie raczej tego nie uda się uzasadnić . Jezeli zmierzasz do tego , ze stabilny prąd oznacza to samo brzmienie wzmacniacza , to szkoda prądu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zadałem pytanie dlaczego się zmienia brzmienie po godzinie. Nie powinno. Zmiana brzmienia może wskazywać na: zużyte lampy ( tym bardziej że kolega napisał że mają 500h), grzejące się rezystory (mało porawdopodobne), upływność kondensatorów.

 Nikomu nie muszę nic udowadniać, Koledzy bywający na triodzie wiedzą że swoje konstrukcje katuję pomiarami do bólu przy mocach które często przekraczają dopuszczalne i dla mnie zmina brzmienia po godzinie, dwóch oznacza że coś jest nie tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Przede wszystkim to zanim zaczniesz robić roszady w przedwzmacniaczu Kolego to sprawdź na mierniku lamp czy wszystkie mają takie same prądy katalogowe i nie pisz głupot bo wystarczy że jedna będzie miała 80% emisji a Ty powiesz że jest gorsza nie znając jej parametrów elektrycznych i wsadzając ją w podstawkę i wydając publicznie opinię że się do niczego nie nadaje bo śrdnica jest kwadratowa.

 

Dwie lampy sprawne , ustawiam ten sam nominalny prąd anodowy , wzmacniacz o wzmocnieniu 5 ustalanym głębokością USZ .


Więc zadałem pytanie dlaczego się zmienia brzmienie po godzinie. Nie powinno. Zmiana brzmienia może wskazywać na: zużyte lampy ( tym bardziej że kolega napisał że mają 500h), grzejące się rezystory (mało porawdopodobne), upływność kondensatorów.

 Nikomu nie muszę nic udowadniać, Koledzy bywający na triodzie wiedzą że swoje konstrukcje katuję pomiarami do bólu przy mocach które często przekraczają dopuszczalne i dla mnie zmina brzmienia po godzinie, dwóch oznacza że coś jest nie tak. 

Cóz , kolegom bywającym na elektrodzie zalecę to samo co innym , aby posłuchali w spokoju swoich sprzętów i mniej patrzyli w multimetr . Oczywiście wzmacniacz po pierwsze musi być dobrze zaprojektowany , potem sprawny , ale to nie oznacza , ze nie posiada swoich indywidualnych cech . Wiem , ze na oscyloskopie ich nie znajdę , tak się tego nie da "ugryźć" :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej: czy zadałeś sobie trud sprawdzenia lamp przy mocy powiedzmy 10W. Pewnie wiesz a może i nie że prądy spoczynkowe to jedno ale prądy przy określonych mocach to co innego. 

I tak dla przykładu : PP EL84 , prądy ustawione na 24mA - spoczynkowe. przy 15W w sinusie (czystym) asymetria prądów dla lamp 15mA, (max prąd to 56mA dla lampy)  Dobór lamp w pary to nie tylko prądy spoczynkowe. Trzeba je dobierać tak żeby w całym zakresie mocy użytecznej były podobne. Z kilkunastu wybrałem podobe pary. Tak to wygląda w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej: czy zadałeś sobie trud sprawdzenia lamp przy mocy powiedzmy 10W. Pewnie wiesz a może i nie że prądy spoczynkowe to jedno ale prądy przy określonych mocach to co innego. 

I tak dla przykładu : PP EL84 , prądy ustawione na 24mA - spoczynkowe. przy 15W w sinusie (czystym) asymetria prądów dla lamp 15mA, (max prąd to 56mA dla lampy)  Dobór lamp w pary to nie tylko prądy spoczynkowe. Trzeba je dobierać tak żeby w całym zakresie mocy użytecznej były podobne. Z kilkunastu wybrałem podobe pary. Tak to wygląda w praktyce.

Ten dalej , zawsze używałem kwadr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dalej. Ja o parach, TEN o kwadrach.... 

Weź swoje kwadry i idź do kogoś kto ma miernik lamp,, sprawdź a potem opisz jak poszło....

Kwadry , to kpl lamp selekcjonowane fabrycznie do wzmacniacza audio  , a nie 4 dowolne lampy w których ustawiłem 50 mA.

Chyba , ze producent nie wie co robi .

Trafo tez mam sprawdzić , czy ktoś zachował symetrie uzwojeń ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wystarczającą bazę pomiarową i zapas lamp żeby pokazać jak wygląda "sparowanie" lamp i jak rozbiegają się prądy w funkcji mocy przy dobranych prądach spoczynkowych danej pary lamp. Tylko po co? Opisałem to mnóstwo razy na różnych forach. Nie widzę sensu tego powtarzać tutaj. Wystarczy poczytać moje tematy na innych forach.

 Na zakończenie: zmiana brzmienia po 15, 30 czy 300 minutach nie jest oznaką prawidłowego działania wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wygrałeś, nie znam się....  

Jak to mówią : "Twoja racja", mój spokój...

Tu nie chodzi o rację , tylko o wymianę indywidualnych obserwacji .

Możesz tak do tego podejść , a możesz z miernikiem .

Znam dwa , ale nie myślę czemuś zaprzeczać , tylko dlatego , ze nie można pokazać na "oscyloskopie ".

 

 

I jeszcze jedno, jestes userem od iluś lat, przestań edytować poprzednie posty jak już napisałem swój. Celowa robota?

Jasne i ostrzę miecze ,  gdzieś zmieniłem swoje zdanie , z czegoś się wycofałem ?

Edit

Czy jeszcze ktoś ma doświadczenia z użytkowaniem wzmacniacza lampowego w domu , obserwuje podobne zmiany , czy tez pokazuje  pełnię brzmienia po np 2 minutach i dłuższy okres w odsłuchu niczego więcej nie wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...