Skocz do zawartości

Jak to jest naprawde z RCA


sonicpl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie raz pewnie sie ludzie w branzy sprzeczali ze RCA musza byc dobre. Owszem zgodze sie z faktem ze RCA powinno zadbac o jak najwyzszy stosunek sygnalu do szumu lecz czy naprawde jest slyszalna roznica? Izolacja sygnalu od zaklucen to moim zdaniem chyba jedyna rzecz ktora kabel RCA zapewnia systemowi. Slyszalem opinie ludzi ktorzy mowili "kable graja", przytoczono mi nie raz przyklady "falszywego oceniania jakosci stosowanego kabla" gdzie powiedzmy audiofil zasiadal i wyczul roznice dopiero na jakims wieszaku wyprostowanym jako drucie do przeslania sygnalu.

 

Powod mojego poruszenia tematu

A przeciez oscyloskopu sie nie da oszukac. Chyba ze moja wiedza z elektroniki jest na poziomie 0.

 

Wypowiedzcie sie, chetnie poslucham opinii masterow z branzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 184
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Slyszalem opinie ludzi ktorzy mowili "kable graja"

To prawda, mam u siebie RCA 2x2 prolink exlusive i 1x2 lanzar i wykonywałem odsłuch razem z kolegą znanym jako Sinoff i wyszły różnice na korzyść prolinka , a lanzar poszedł na suba. Różnice były subtelne , ale słyszalne i byliśmy tego samego zdania , żeby nie było ze ty moja siła sugestii. Lanzar grał bardziej stłumioną średnicą , jak by nieco przyszarzałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe - celowałem kiedyś mikrofonem w różne kable - głośnikowe, sygnałowe itp... rożnic nie zauważyłem/usłyszałem. Nie raz mówiłem ale powtórzę - jeśli ktoś słyszy różnice miedzy kablami to naprawdę zazdroszczę mu słuchu lepszego niż czuły mikrofon pomiarowy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ja tam mam sygnałówki za 10 PLN (pro con gold) i porównywałem je z MC90, Audison BT i innymi. Oczywiście u mnie nie było żadnych słyszalnych różnic. Różnica była tylko na kablu DIY - lutowane starą cyną(jeszcze made in cccp) (dość duży opór połączeń wyszedł podczas badania rezystancji). Zwyczajnie były lekko stłumione. Według mnie drogie kable są dla audiofilskich masturbatorów, którzy potrafią wychwycić bzyczenie komara oddalonego od mikrofonu o 6 metrów podczas realizacji nagrania orkiestry symfonicznej. Osobiście nie znam takiej osoby. To tak jak w home audio grają kable zasilające wzmacniaczy :przestraszony:. No ale to moje zdanie na ten temat.

 

Ps. wszystkim tym, którzy powyższe potrafią wychwycić, gratuluję słuchu :)

 

Ps2. różnice na oscyloskopie są minimalne (no poza kablem DIY) i według mnie trudno wychwycić różnice między nimi w normalnym środowisku odsłuchowym :)

 

 

Ps3. jeśli komuś tak strasznie zależy na tym, aby sygnał był idealny, niech się światłem zainteresuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

wiele moich "retuszy" robię sobie jedynie dla satysfakcji i zaspokojenia nędznej próżności :rotfl: nie jestem w stanie do końca powiedzieć, że kabel A ma jasną, zdecydowanie detaliczną średnicę a kabel B to stłumiony sflaczały drut :rotfl: .

Łapanie zakłoceń to już pewniejsza, łatwiej wysłuchiwalna sprawa .

Jedno powiem, wymiana co niektórych klamotów elektroniki potrafi czasem wnieść sporo nowych doznań :wink: w grę.

Co do drutów nie podejmę się ... :D .

 

P.S. mam znajomego który potrafi wychwycić w dźwięku różne ciekawe sprawy ale...

pomiar interkonektu na odcinkach 0,5 , 0,7 metra ...placebo jak smok :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie również najważniejsze jest aby zakłóceń było jak najmniej, dlatego zdecydowalem sie na oehlbacha i dls'a...

Tyle że "sianie" zniknęło dopiero po regulacji gainów.

 

Swoją drogą ostatnio śledze giełde magazynu "audio" ,czytam o używanym kablu głośnikowym 1m z widełkami za 2k pln i pukam się w głowę...

Odwracam stronę, i widzę odtwarzacz CD za 12k pln... No i weź później kup drut z castoramy...To nie przystoi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście łapanie zakłóceń to inna sprawa. Priorytetowa w takim środowisku. Parę razy z ciekawości podpinałem także różne kable głośnikowe - również jakieś super kierunkowe i z dodatkową żyłą tzw. basowodem ;) Podpinałem skrętkę UTP ( 2 pary na każdy biegun ) , stary kabel elektroinstalacyjny, linki, druty itp itd... różnice wychwycił mikrofon dopiero przy starym, sypiącym się kablu aluminiowym wyciągniętym z tynku starej kamienicy z lat 50 ;) Ale oczywiście nie jest to żaden wyznacznik i ktoś może mieć lepsze ucho i słyszeć pewne rzeczy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim spocie w Krakowie dyskutowaliśmy na temat RCA, doszliśmy do wniosku że należy zwracać uwagę na ekranowanie kabla, ja zawsze obwijam sygnałówki w folię aluminiową, dziś słuchałem u kumpla system po przesiadce z kabli Rockford Fosgate na DLS Ultimate - nie słyszę różnicy a ucho mam wybitnie czułe na zmiany w dźwięku, po za tym pojawiły się piski od alternatora :niepewny: w swoim systemie mam TEC Precision i jak narazie to zakłóceń nigdy nie miałem, scena jest ok, jedynie po zmianie kabli głośnikowych na Cordiala niskie tony są lepsze, a wysokie tony delikatnie się uspokoiły, w wielu przypadkach działa też na nas psychoakustyka, kupimy jakieś drogie kable i od razu wow nie ma bata musi to zagrać lepiej niż takie sygnałówki na 50zł, podłączamy i delikatnie słyszymy różnice bo skupiamy się na dźwięku i wyłapywaniu szczegółów, efekt placebo jak dla mnie i przepłacanie, miedź to miedź w mojej pracy, przemyśle Automatyki, przy połączeniach analogowych w sterownikach PLC gdzie są strasznie małe napięcia stosujemy zwykłe kable z ergomu, helukabel, żadnych rarytasów i wszystkie linie produkcyjne śmigają bez zakłóceń, błędy pomiarowe, spadki napięcia są niezauważalne :cwaniak:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się że różnica w głównej mierze polega na eliminacji zakłóceń i potem powstaje teoria, że kable grają. Da się wychwycić różnicę miedzy niektórymi budżetowymi a lepszymi, czym jest to spowodowane nie zagłębiam się w ten temat bo nie jest on dla mnie specjalnie istotny. Nie ukrywam, że dla zaspokojenia własnego "ego" kupiłem lepsze (droższe). Efekt placebo występuje wszędzie i niech sobie występuje - ważne aby być zadowolonym ;]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imho ślepe testy są bezlitosne ale tylko w przypadku home audio, gdzie nie ma zakłóceń z zewnątrz, jak ma to miejsce w samochodzie. I imho dobry kabel do auta to taki, który przekaże sygnał bez łapania zakłóceń. Historie o poprawie dźwięku kablami za tysiące złotych wkładam między bajki, a ludziom słyszącym te różnice gratuluje słuchu i bez urazy oczywiście, jestem w stanie tolerować ich zdanie na ten temat o ile nie są sprzedawcami ww. produktów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porównywałem na swoim systemie podstawowego niebieskiego Dietz-a z sygnałówką Eagle MC50 (oba przewody miały po 5m). Na tym drugim było więcej góry. Nie była to jakaś kolosalna różnica, ale na systemie, który znałem słyszałem delikatną zmianę. Wydaje mi się, że można to wyjaśnić pojemnością kabla. Wykonałem pomiar tych sygnałówek miernikiem uniwersalnym z funkcją mierzenia pojemności kondensatorów (pewnie nie był to dokładny pomiar, ale były wyraźne różnice miedzy tymi przewodami RCA). Obecnie nie pamiętam ile pF miał który kabel, ale ten tani Dietz miał wyraźnie większą pojemność od Eagla, a od Dietza jeszcze większa pojemność miał cienki czarny kabel sygnałowy, z którego są wykonywane najtańsze przewody sygnałowe audio, które można kupić w typowym sklepie RTV, czy komputerowym.

Moim zdaniem dużo większe (wyraźnie słyszalne) zmiany od żonglowania przewodami przynosi zmiana elektroniki i przetworników oraz poprawny montaż i strojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moim zdaniem dużo większe (wyraźnie słyszalne) zmiany od żonglowania przewodami przynosi zmiana elektroniki i przetworników oraz poprawny montaż i strojenie.

Podpisuję się pod tym zdaniem

jeśli ktoś słyszy różnice miedzy kablami to naprawdę zazdroszczę mu słuchu lepszego niż czuły mikrofon pomiarowy

Ja miałem na myśli RCA , bo różnica odsłuchowa w kablach głośnikowych wydaje mi się tylko możliwa w domowych sprzętach , i to takich, z półki po 10kpln za pojedynczy klocek.

 

Moje zdanie jest takie, że mikrofon jest dobry do określenia poszczególnej częstotliwości lub pomiaru różowego szumu , ale jeśli chodzi o całkowite spektrum brzmieniowe , to ucha nic nie zastąpi. Pomijając już fakt, że ucho ludzkie jest nie liniowe. Mam gdzieś na kompie wykres czułości ucha ludzkiego ale nie mogę teraz na szybko zlokalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - ucha nic nie zastapi ale...

 

ale jeśli chodzi o całkowite spektrum brzmieniowe

 

Mikrofonem nie da sie tego zmierzyc ? W programie pomiarowym nie mozna uwzglednic charakterystyki sluchu ? Jesli cos da sie uslyszec, to da sie to takze zmierzyc ;) Kwestia tylko co i jakim sprzetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

trochę odkopię ten stary temat ale co tam :rotfl:

 

a więc do rzeczy, aktualnie jestem na etapie poszukiwać kabli RCA i zastanawiam się nad wyższością jednego zestawu nad drugim np:

czy taki zestaw - interkonekt gotham gac-1: ultra pro Interkonekt GOTHAM GAC-1 ULTRA PRO RCA-RCA 2x1m (2664053614) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. jest lepszy od takich zwykłych kabelków - aiv snake: AIV 630391 Przew�d RCA (0,8m) - Okablowanie Przewody sygna�owe RCA - AutoSound.pl - Sklep Car Audio i Multimedia

 

ogólnie to zastanawiam się nad zakupem kabli z segmentu domowych sprzętów audio i czym one tak właściwie różnią się od tych strikte do samochodów.

 

z góry dzięki za każdą interesującą odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam raz jeszcze ;)

 

no specjalnie takie krótkie pokazałem ;) bo one mają mi służyć do połączenia zwrotnicy z wzmacniaczami więc jeżeli chodzi o upchnięcie ich to się nie martwię o to. bardziej chodzi mi o aspekty fizyczne ich a mianowicie przepływ prądu itp no i jak to tam jest z degradacją dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja zapytam :wink:

Czy miał ktoś do czynienia z takimi RCA http://allegro.pl/przewody-rca-aiv-deep-blue-c-premium-3-ekrany-i2673425067.html? Spotkałem się ostatnio z opinią, że jeżeli chodzi o stajnie aiv to warto zwrócić uwagę tylko na przewód colorado, tyle że jego cena jest troszkę wyższa jak wiadomo.. Szukam właśnie czegoś z trzema ekranami i te wydają się być solidne i w miare niedrogie w porównaniu do colorado...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo one mają mi służyć do połączenia zwrotnicy z wzmacniaczami więc jeżeli chodzi o upchnięcie ich to się nie martwię o to. bardziej chodzi mi o aspekty fizyczne ich a mianowicie przepływ prądu itp no i jak to tam jest z degradacją dźwięku.

 

Spotkałem się ostatnio z opinią, że jeżeli chodzi o stajnie aiv to warto zwrócić uwagę tylko na przewód colorado, tyle że jego cena jest troszkę wyższa jak wiadomo..

A jakie to sprzęty , skoro tak bardzo zajmuje Was jakość kabli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualnie mam podłączone wszystko na kabelki hollywood pro-211 i nie uważam ich za szczyt marzeń, a skoro one kosztują całe 20zł a aiv aktualnie 48zł to nie uważam tego za duża różnicę więc czemu nie zmienić na coś lepszego.

a i ogólnie to nie chodzi mi o doradzenie który konkretnie lepszy tylko bardziej chodziło mi o to czemu jest taka szalona różnica między kablami do domu a do samochodu, i czemu np domowe przewody potrójne ekranowanie mają przy cenie powyżej 200zł za 1m ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...