Skocz do zawartości

Ustawienie sceny


apoc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Raadek a może Ty się orientujesz na ktorej płytce znajdę ten kawałek z postu #23 ? I jeszcze słyszałem coś podobnego, jak gość wchodzi do pokoju, zamyka skrzypiące drzwi, i zaczyna z kimś rozmawiać, później krzesło przestawia, i wszystko w innych odległościach i kierunkach, można sobie było dokładnie wyobrazić gdzie co się znajduje/dzieje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A ja mam takie teoretyczne pytanie (choć na ucho wg mnie raczej jest ok). Jeśli mamy juz opozniony system przedni w stosunku tego siebie, i mamy jeszcze do opoznienia "CAŁY" system względem subwoofera to w jaki sposob powinno się to zrobić skoro jest jedynie opcja opoznienia subwoofera jeszcze bardziej przez korekcje czasowe skoro i tak juz jest "opózniony" bo jest najdalej od nas. Czy jeśli się go opoznia o ileś ms to robi się jakby zjawisko "odwracania fazy" ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jaki sposob powinno się to zrobić skoro jest jedynie opcja opoznienia subwoofera jeszcze bardziej przez korekcje czasowe skoro i tak juz jest "opózniony" bo jest najdalej od nas

 

nie opóźnia się suba względem przodu, tylko przód względem suba - najpierw opóźniasz przód względem siebie, potem opóźniasz przód względem suba (sub przecież najdalej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to ja robiłem tak, że:

 

opóźniałem lewą stronę względem prawej i później z różnicy odległości między lewym wooferem a subem obliczałem ze wzoru o ile opóźnić cały przód względem suba.

 

Czyli jak masz np. lewy tweeter 1,1ms i lewy woofer przykładowo 1,7ms a z różnicy lewy woofer-sub wycyhodzi 0,7ms to dodajesz te 0,7ms do lewej strony i do prawej, więc wychodzi: lewy tweeter: 1,8ms, prawy tweeter: 0,7ms i analogicznie woofery.

 

A na koniec ucho i dostrajamy jak nam najbardziej odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak się zastanawiam czy ktoś wykorzystujący czasówki próbował to porównać np. z domowym systemem pasywnym.

Na przykład w pokoju najpierw posłuchać na kolumnach a potem w tym samym pokoju porozrzucać mniej więcej głośniki tak jak są w samochodzie , skorygować czasy i znów posłuchać. :zawstydzony:

Ciekaw jestem opisu jego wrażeń w różnicach ustawienia sceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jaki sposob powinno się to zrobić skoro jest jedynie opcja opoznienia subwoofera jeszcze bardziej przez korekcje czasowe skoro i tak juz jest "opózniony" bo jest najdalej od nas

 

 

nie opóźnia się suba względem przodu, tylko przód względem suba - najpierw opóźniasz przód względem siebie, potem opóźniasz przód względem suba (sub przecież najdalej).

 

no własnie, ale aby opoznić przód względem siebie trzeba zrobić ( ja tak zrobilem ):

 

LEWY TW - 1.2ms, lewy WF - 1.3ms i sub potrzebuje 3.5 ms a więc trzeba by obie wartości przodu dodać do nich np 4ms czy 5ms i wtedy sytuacja jest taka ze.

 

LEwy TW 6.2ms lewy WF 6.3ms i teraz Prawy TW 5ms, prawy TW 5ms i teraz suba mozemy doprowadzić do sytuacji gdzie sub bedzie szybciej z przodu niz reszta systemu i wtedy go mozemy spokojnie opozniac. Tak ja to widze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ..."średnio poprawnym"* rozmieszczeniu grajków KAŻDA scena (na miarę możliwości sprzętu)jest już co najmniej poprawna.

Ogólnym zrównoważeniem tonalnym i "sympatycznością" grania systemu da się sporo "zatuszować" braki w tzw. skupieniu. A poćwiczenie cięć (aktywka=pikuś :cwaniak: ) i faz (głownie zgranie suba z przodem) pozwala na znacznie lepsze ofekty niż ...wszelkie czasowstrzymywacze.

 

* wystarczy poczytać ze zrozumieniem FAQ Nazara.

 

To moje opinia i nie nalezy się z nią zgadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro wychodzi Ci ze sub potrzebuje 3.5ms to po co 5 ?

To testów będzie miał szersze widełki aby wyjść a to za dużo a to za mało z opóźnieniem, po to aby móc złapać tą właściwą wartość. Sam tak robiłem na Eclipse. A po testach zdjąłem na każdym kanale po tyle , ile zostało zapasu na SW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak się zastanawiam czy ktoś wykorzystujący czasówki próbował to porównać np. z domowym systemem pasywnym.

Na przykład w pokoju najpierw posłuchać na kolumnach a potem w tym samym pokoju porozrzucać mniej więcej głośniki tak jak są w samochodzie , skorygować czasy i znów posłuchać.

Ciekaw jestem opisu jego wrażeń w różnicach ustawienia sceny.

 

Praktykowałęm to, w domu rownierz mam coś co "gra" i jak szedłem do domu, słuchałem, pozniej do samochodu, to "na świeżo" wszystko było źle, ale uparłem się, i efekty słychać ;)

 

P.S. Stereofonii z domowego sprzętu, i swobodnego rozstawienia kolumn nie zastąpi żadna czasówka, i daleko korekcjom czasowym do zbliżenia się do domowego efektu, ale mi się bardziej podoba z korekcją, niż bez niej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sub potrzebuje 3.5 ms "przyspieszenia" względem przodu a więc ustawionych juz kanałów trzebaby dodać te 3.5 ms opóznienia by "zwolnic" je względem suba by sub był równo z przodem a te 5 sekund to dałem przykładowo zeby mozna było się jeszcze pobawić o pare ms "przysipieszając" go i opozniając
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, nie można przegiąć z tym dodaniem, u mnie np wystarczylo dodanie do wyniku wyliczonego 0,8ms, a to 12" glosnik, wtedy ma najlepszego kopa, slychać zejscie i czuć porzadny impuls, jak przeciagalem jeszcze do przodu, zejscie i impuls malaly. Przy ustawianiu radzę olać bezkeirunkowosc subwoofera, i skupic sie na impulsie, jesli trafimy w fazę, subwoofer na pewno bedzie grał za glosno, wiec bezkierunkowosc tez ogarniemy, przez ściszenie go. :super:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apoc dokładnie tak, tez jak chciałem przeciągnąć suba jeszcze bardziej do przodu miał mniejszego kopa, mniejsze zejscie itp ale za to nawet jak ucho odwrociłem w kierunku bagaznika to w ogole jakby tam NIC nie grało wiec co ? Kompromis między bezkierunkowoscią a kopytem suba ;P ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompromis między bezkierunkowoscią a kopytem suba ;P ?

 

Dokładnie, i do tego moim zdaniem trzeba dążyć, nawet jak sobie coś tam zabuczy przy przeciągnięciu gitary basowej, (ale to już na prawdę w skrajnych przypadkach, i bardzo niskich czestotliwosciach) to i tak na pewno nie będzie to tak rażące, jeśli się na tym nie skupisz, to nie usłyszysz. :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Stereofonii z domowego sprzętu, i swobodnego rozstawienia kolumn nie zastąpi żadna czasówka, i daleko korekcjom czasowym do zbliżenia się do domowego efektu, ale mi się bardziej podoba z korekcją, niż bez niej ;)

 

Dokładnie tak.

Wcale nikogo nie odciągam od stosowania korekcji czasowych. Skoro tak jak np. bass boost producent to umieścił w radioodtwarzaczu to znaczy że jest grupa konsumentów która chce z tego korzystać.

Prawdą jest, że za pomocą tej funkcji można aranżować scenę dźwiękową ale w 99,9 % wypadków efekt który otrzyma się ma się nijak do stereofonii uzyskanej np. na kolumnach domowych.

Ostatnio trochę siedziałem nad tematem zaprzęgnięcia korekcji czasowej do uzyskania prawidłowej (zgodnej ze stereofonią) sceny i im więcej czytałem tym bardziej jestem przekonany że się nie da lub to co uzyska się stosując wszelki prawidła i elementarne zasady stereofonii jest bardzo dalekie od ideału "przeciętnego" słuchacza :zawstydzony: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...