Skocz do zawartości

Proszę o pomoc przy budowie systemu i dopasowaniu wzmacniacza pod system odseparowany


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, powoli składam sobie jakieś w miarę dobrze grające audio do samochodu. Dostałem zestaw odseparowany PolkAudio DB 6501(100w rms) z USA, subwoofer to JL Audio 10w3v3 o ile nie będę musiał go sprzedać. Radio jakie by mi pasowało to Alpine CDA-117Ri które kupię w najbliższej przyszłości(muszę mieć USB). Na razie nie zajmujmy się subwooferem, będzie on najprawdopodobniej zasilany oddzielnym wzmacniaczem którego jeszcze nie mam, ale pewnie będzie to jakiś monoblock.

Mój problem polega na tym że w sumie nie wiem czy zestaw odseparowany ma być tylko z przodu czy też z tyłu, na różnych forach jest napisane tylko o przodzie + sub, ale zdarza się że jadę w 3 lub 4 osoby i nie wiem czy nie będzie osobom z tyłu to przeszkadzać, dla tego nie wiem czy wzmacniacz ma być 2 czy 4 kanałowy. Chciałbym aby był to wzmacniacz grający naturalnie, dynamicznie z pełną kontrolą, coś na prawdę dobrego tak mi się przynajmniej wydaje. Wzmacniacz ma być zamontowany pod fotelem kierowcy lub pasażera, jest to VW Golf Plus(golf v trochę wyższy), jest tam miejsce około 25 na 30 centymetrów i nie będą pasażerowie z tyłu uderzać w niego nogami. Drzwi oczywiście będą wygłuszone. Muzyka jaka jest słychana to praktycznie wszystko, ale najwięcej muzyki typu trance, house, minimial i podobne gatunki, zdarza się chilout, słówka z angielskiego i zwykłe radio :)

 

Nakierujcie mnie jak ma ten system wyglądać z tymi komponentami o których piszę i jaki mam kupić wzmacniacz, czy robić sam przód czy też tył.

 

Nie wiem ile mogę wydać na wzmacniacz powiedzmy 300zł, ale jak trzeba dołożyć to dozbieram i już.

 

 

Proszę o sugestię Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kolega czytal FAQ to wiedzial by ze montaz glosnikow z tylu jest niepoprawny . Dobrze zrobiony system przedni zadowoli takze pasazerow na tylnej kanapie. Ale jak to mowia sa rozne gusta i Tobie moze sie podobac dzwiek dobiegajacy z tylu... jedynie wskazuje ze nie jest to poprawne. Czy ten wzmacniacz moze byc uzywany ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisałem, bo czytałem że zalecają ludzie przód + sub. Więc jeżeli zostaje taka forma, to jakiego wzmacniacza potrzebuje do napędzenia tego przodu?

Jak najbardziej może być używany, wiem że są polecane stare Sony i Alpine, ale jaki to ma być konkretnie model?

Edytowane przez kupszczelisty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wzmacniacz 2 kanalowy legitymujacy sie 60 - 80 W RMS przy 4Ohm na kanal bedzie odpowiedni. Oczywiscie jesli bedzie mocniejszy to nic sie nie stanie. Starsze serie Sony i Alpine jak najbardziej sa polecane - Sony, seria XM ( nie mylic z Xplod ;) ) np XM 6020 czy 10020, Pioneer GM-X924 czy GM-X904 ( 4 kanalowy ) takze beda dobrym wyborem. Niestety nie znam profilu brzmienia tych glosnikow wiec nie powiem jak zagraja np tweetery zasilone tymi piecami. Mysle ze warto "poexperymentowac" zwlaszcza jesli byla by to Twoja pierwsza powazniejsza instalacja. W kwocie do 500 zl mozna znalezc pare fajnych, uzywanych wzmacniaczy - co nieco mozna znalezc na forum uzywajac szukajki i wpisujac np "wzmacniacz do 400 "..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem że kiedyś przyjdzie czas na coś lepszego, ale myślę że to już będzie kolejne auto, w poprzednim aucie był zestaw helixa odseparowany pod samym radiem i do tego powerbass m12 zasilany jl audio slash 500/1 i jakoś to grało chociaż teraz chcę coś jakościowo lepszego. No i dalej mam dylemat co mi jest potrzebne, bo chyba na wzmacniacz używany za 800 zeta chyba jeszcze nie dojrzałem.

 

Może inaczej powiedzmy że mam do wydania 400 zeta może być mniej, na allegro za to kupię stega gm 75.2 czy znajdę za te pieniądze lepszy wzmacniacz sony albo alpine, jak tak to jaki i takiego będę szukał i pytał w dziale kupię.

 

Czy parametr damping factor jest ważny, jeżeli tak to jaka jest wartość przy starych sony czy alpine?

 

Dziękuję Panowie za zainteresowanie tematem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy parametr damping factor jest ważny,

 

Sklamie jesli powiem ze nie jest wazny ;) Ale bywa i tak, ze piec z DF w granicach 100 zjada na sniadanie piec z DF 500 ;) Niestety ( stety ) liczby nie graja. DF'em bardziej sie przejmuje wybierajac piec zasilajacy suba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

df jest jednym z wazniejszych parametrów , szczegolnie przy pedzeniu suba i wymagajacej muzyki z szybkim bitem.

Jaka wartosc df ? Szukaj tu google.pl bo raczej nikt nie uczy sie na pamiec df kazdego wzmaka :)

 

Co do wzmaka to myśle że dobrze rozumujesz , do tego zeby kupic uzywanego wzmaka za 800zl trzeba doróść , spokojnie powinno Ci to wystarczyc co chcesz kupic tj steg gm 75.2 , najwazniejsze zebyś porobił sobie dobrze drzwi i ladnie zamontował tweetery i bedziesz zadowolony , pograsz posluchasz jakiś czas i jak bedzie brakowało coś to wtedy bedziemy kombinować :)

 

A i jeszcze zapytam czy skoro idziesz na jakość to czy na pewno musisz miec usb ? Bo jesli masz tam zamiar ladować mp3 to nawet bitrate 320kbps to wg mnie nieporozumienie , jesli masz w pelni wykorzystywać sprzet to tylko pliki audio tj flac, wma, wav . Osobiście to radia szukał bym całkowicie innego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze mieć to usb bo nie tylko ja jestem użytkownikiem tego auta, ale też mój Ojciec i dla tego potrzebuję rozwiązanie uniwersalne, on słucha jazzu, rocka itp. a ja nowszych styli muzyki, on słucha radia, a ja słówek z angielskiego na usb, dla tego muszę mieć to wszystko obmyślone i dla tego tyle pytań zadaję.

No jeszcze jest sprawa wyglądu że ta alpinka wygląda jak zwykłe radio tj. ma normalne przyciski żadne dotykowe i inne bajery, ma podświetlenie które mnie interesuje (czerwony i niebieski) i czytelny wyświetlacz.

 

Te Sony które zaproponował Waski czli XM 6020 i 10020 mogą do mnie nie wejść bo mają ponad 30 cm długości :( chociaż już po samych zdjęciach mi się spodobały, jutro zmierzę jeszcze raz i się odezwę.

 

Drzwi do wygłuszenia będę musiał komuś oddać, nie mam problemów z rzeczami technicznymi ale nie bardzo wiem jak mają wyglądać dobrze wygłuszone drzwi. Nie rozbierałem drzwi w tym aucie i nie wiem co mnie tam spotka. Najpierw chciałbym mieć skompletowany sprzęt i radio zmienić bo to fabryczne VW to gra tragicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dreamerek - nie zrozumiałeś co chciałem przekazać koledze, tu nie chodzi o USB, to że radio ma USB to jeszcze nic nie znaczy ( patrz DEX-P99RS kilka klas wyżej od 117) .... , chodzi o to że bez sensu jest robić pożadny system i sluchać na mp3 bo nie wykorzystuje sie potencjalu calosci i bez sensu jest zastanawianie sie nad niuansami wzmakow ich brzmieniach , jak mp3 to zabije w wielkiej czesci :). Edytowane przez gregor10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregor10 jest sens w przypadku jak nie jesteś jedynym użytkownikiem samochodu :) lub masz "żonę" (jak to jest u mnie), która ci przynosi pendriva ze swojego samochodu i deklaruje, że tego będziemy słuchać :). W większości jak ktoś podaje swoje wymagania nie piszę całego tego wywodu tylko po prostu stwierdza ze chce mieć USB. Swoją drogą ja np wiele płyt mam przerobione na wav i nosiłem się z 16GB penem, a że teraz nie mam radia z USB to musiałem zakupić Ipoda :(. Ciekaw jestem kiedy w radiach samochodowych będzie USB + możliwość odtwarzania flacków :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem że mp3 jest to skompresowana jakość, ale przy słuchaniu gadania to chyba nie problem, dla tego muszę mieć radio z USB. Jeżeli będę słuchał z płytki kupionej w sklepie to chyba ten Alpine nie jest taki zły? Kolejna sprawa że są przyciski od stacji radiowych, a wiem że jak kupie radio z mega dżojstikiem to tylko będę wysłuchiwał co to za dziadostwo do auta włożyłem :D, chyba wiecie jak to jest z ludźmi starszej daty. No i kolorystyka mi odpowiada. Jak kupię używane radio z dobrej serii cda to nie wiadomo w jakim stanie będzie laser i może być już trochę wytarty czy porysowany panel, a jednak w pewnym stopniu jestem estetą i chciałbym normalnie wyglądające radio bez świecidełek i dziwnego panela, dla tego po dłuższym namyśle stwierdziłem że Alpine CDA-117Ri tam pasuje chociaż jest drogie. Co do wzmacniacza to podobają mi się te stare pioneery i sony bo wyglądają jak zwykły radiator bez żadnych podświetleń czy wyeksponowanego loga czy innych bajerów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskriminacja USB wynika z juz chyba tez z jakiegos MITU a nie z zycia , tak jak koledzy pisza wystarczy zona zeby USB sie przydalo , tak jak przydaje sie gdy poprostu na szybko chce przesluchac kilka kawalkow z plyty nad ktorej kupnem sie zastanawiam , pomijam juz fakt ze jezeli ktos jadac klekotem uwaza ze najwiekszym zlem w jego przypadku jest muza w wave. to znaczy ze potrafi sie odizolowac od jazgodu diesla na tyle ze wychwytuje wtedy niuanse... Prawda taka ze zazwyczaj ( ja zawsze ) slucham muzyki w aucie w momencie kiedy nim jade bo nie mam w zwyczaju przesiadywac w aucie zamiast w domu zeby posluchac muzyki i mimo ze mam benzyne i ostatnio powymieniane uszczeli i wygluszona sciane grodziowa to jada w trase po 100-140 km/h raczej ciezko wychwycic czy slucham wave. czy orginalu.

 

 

 

I tak jak koledzy wspomnieli kupuj ta choinkowa alpine bedziesz napewno w duzym stopniu zadowolony a jak nie na 100% to trudno tak bywa , ciezko tez polecic cos ze wzmakow bo nie znam profilu brzmienia twoich glosnikow wiez raczej szukalbym czego w miare naturalnego w tej kasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry moga byc ale nie musza. Wejscie 2V takze nie powinno byc problemem.

Co do USB i MP3 - dla mnie MP3 niestety byc musi choc jadac latwo mozna wylapac ogromna roznice miedzy Mp3 320kbps a ori audio - wystarczy posluchac najnizszych tonow by wiedziec czego sie slucha. Niestety jak juz ktos wspomnial - jezdzac z kobieta czasem lepiej wlaczyc jej to mypyczy i przestawic presety na jej siedzenie niz sluchac gledzenia o niesprawiedliwosci i dyskryminacji :mur1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie czego pytaj a bardziej osluchani koledzy cos doradza lub odradza :) Jesli masz mozliwosc i checi to postaraj sie takze podjechac na jakis spot jesli tylko jest w Twoim poblizu. No i zapraszam do czytania forum - zawsze jakis zalazek opinii mozna sobie wyrobic :)Powodzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregor10 jest sens w przypadku jak nie jesteś jedynym użytkownikiem samochodu :) lub masz "żonę" (jak to jest u mnie), która ci przynosi pendriva ze swojego samochodu i deklaruje, że tego będziemy słuchać :). W większości jak ktoś podaje swoje wymagania nie piszę całego tego wywodu tylko po prostu stwierdza ze chce mieć USB. Swoją drogą ja np wiele płyt mam przerobione na wav i nosiłem się z 16GB penem, a że teraz nie mam radia z USB to musiałem zakupić Ipoda :(. Ciekaw jestem kiedy w radiach samochodowych będzie USB + możliwość odtwarzania flacków :)

Jest także możliwość słuchania flacków bezpośrednio z telefonu (o ile telefon ma taka możliwość) poprzez wejścia liniowe w radiu, z tą różnicą, że sterowanie będzie z telefonu a nie z radia :) Jest to opcja na pewno wiele tańsza, niż kupno ipoda :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest Alpine 3539 z wymiarów jakie znalazłem w necie 300x53x200 wszedłby w miejsce które mi pasuje, tylko czy ten piec nadaje się pod zestaw odseparowany?

 

Miałem ten piec swego czasu pod Morel Dotech Ovation 6, mocy mu nie brakuje. Jak dla mnie trochę ostrzył na górze a bas nie zachwycał mimo sporej mocy pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...