Skocz do zawartości

Ogólnie o konkursie oraz sprawach związanych z portalem :)


FUBU
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jak również zastosowania odpowiednich elementów instalacji przy doborze do charakterystyki i kubatury pojazdu.

 

 

A teraz poprosze na Polski o co dokladnie tu chodzi?

 

Bo przynajmniej ja to rozumiem tak, ze dajmy na to ktos moze miec poczciwego Seja w ktorym instalka bedzie full profi na tip-top zrobiona z trytytkami co 15cm idealnie itp ale lubi czarna muze i stwierdzil ze nie bedzie sobie zalowac i wrzucil do bagaja Fi BTL 18. I teraz odnoszac sie do zacytowanego do przezemnie punktu regulaminu pomimo tego ze jego instalka bedzie naprawde swietna i tak dostanie mniej punktow za to ze wg was ma za male auto w porownaniu do suba. A co ma piernik do wiatraka? Oceniamy jakosc wykonania instalacji czy probujemy sie wstrzelic w gusta sedziow(brzmi znajomo swoja droga)? Jesli zle ten punkt rozumiem to prosze o jakies dokladniejsze jego wyjasnienie.

Edytowane przez FUBU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz poprosze na Polski o co dokladnie tu chodzi?

 

Bo przynajmniej ja to rozumiem tak, ze dajmy na to ktos moze miec poczciwego Seja w ktorym instalka bedzie full profi na tip-top zrobiona z trytytkami co 15cm idealnie itp ale lubi czarna muze i stwierdzil ze nie bedzie sobie zalowac i wrzucil do bagaja Fi BTL 18. I teraz odnoszac sie do zacytowanego do przezemnie punktu regulaminu pomimo tego ze jego instalka bedzie naprawde swietna i tak dostanie mniej punktow za to ze wg was ma za male auto w porownaniu do suba. A co ma piernik do wiatraka? Oceniamy jakosc wykonania instalacji czy probujemy sie wstrzelic w gusta sedziow(brzmi znajomo swoja droga)? Jesli zle ten punkt rozumiem to prosze o jakies dokladniejsze jego wyjasnienie.

 

Witaj,

Dokładnie zrozumiałeś całkowicie odwrotnie ów przytoczony punkt. Oceniamy głównie jakość wykonania instalacji!

Chodzi tu zdecydowanie o pewien rozsądek przy montażu poszczególnych elementów instalacji. Jeśli ktoś konfiguruję system przykładowo do "czarnej muzyki" i tak jak mówisz montuję 18' w bagażniku - to ok, lecz przód musi być dobrany także odpowiednio do mocy sub (nie może być sytuacji, że przykładowo mamy 18' 1 kW woofer za powiedzmy 1000 zł i seryjne głośniki w desce rozdzielczej).

 

Jeśli sensownie będzie wykonana taka instalacja, wraz z opisem dlaczego autor tak skonfigurował system a nie inaczej, to na pewno otrzyma dużą liczbę punktów.

 

Dla sędziów najważniejsze jest wykonanie i pomysł. Z racji ograniczonych możliwości spotkania się z każdym, nie jest możliwy odsłuch poszczególnych systemów.

 

 

Pozdrawiam

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Instalacja musi być wykonana samodzielnie.

 

 

Ja też mam pytanie, jeżeli większość rzeczy dobrałem/zakupiłem sam, położyłem instalacje, zamontowałem wzmacniacze, wygłuszyłem drzwi itd. a np. jakiś element nie był wykonany przeze mnie (np. dałem słupki komuś do zrobienia) to co wtedy? :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam pytanie, jeżeli większość rzeczy dobrałem/zakupiłem sam, położyłem instalacje, zamontowałem wzmacniacze, wygłuszyłem drzwi itd. a np. jakiś element nie był wykonany przeze mnie (np. dałem słupki komuś do zrobienia) to co wtedy? :)

 

Witaj,

Uznajemy, że większość musi być wykonana samodzielnie. Jeśli przykładowo, sam zrobiłeś wszystkie rzeczy związane z instalacją, a elementy typu słupki, skrzynia, obudowa, półka pod wzmacniacz i inne o takim charakterze były wykonane przez kogoś innego to nie jest to w żadnym wypadku naruszenie regulaminu.

 

Rozumiemy, ze nie każdy posiada narzędzia do konstrukcji niektórych elementów. Tym nie mniej im więcej elementów tego typu zostało wykonanych samodzielnie tym lepiej. Będziemy w dużej mierze patrzyć na wasz wkład pracy w konstruowanie systemu.

 

Pozdrawiam

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że nagradzane jest tylko pierwsze miejsce a pozostałe to czysta satysfakcja z wzięcia udziału w konkursiwie

 

10 najlepszych instalacji umieścimy na stronie portalu, gdzie będą mogli wszyscy głosować. Nie ukrywam, że i też może i pojawią się w tej materii jakieś nagrody. Poza tym na pewno w tym roku zjawimy się u nie których osób biorących udział w konkursie z kamerą :)

 

Pozdrawiam

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten konkurs ma zmotywować Daniela do dokończenia (nie wiem czy to dobre słowo) auta to ...... jestem pełen obaw :zawstydzony: .

 

 

Przepraszam, ale nie rozumiem. Możesz rozwinąć myśl ? Redakcja portalu, będzie chciała przeprowadzić wywiad z niektórymi z was :) Oczywiście jeśli ktoś nie wyrazi na to zgody to nie ma problemu. Myślę, że to taka delikatna insynuacja z Twojej strony.

 

Słuchajcie naszym celem jest promowanie tematyki Car Audio ! Budujemy naprawdę duży portal w pełni multimedialny z dużym zapleczem redakcyjnym. Chcemy pokazać wasze prace i stworzyć największą skarbnice wiedzy w tematy Car Audio. Jest to bardzo popularna tematyka w całej europie, lecz niestety w Polsce mocno zaniedbana. Chcemy to zmienić i wraz z wami tworzyć ten portal.

 

Między innymi po to jest ten konkurs.

 

Przepraszam za tekst przytoczony przez forumowicza "greg-si" - jest nie poprawny stylistycznie i pojawiają się tam literówki. Niestety pisany szybko i na shoutboxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dopisałem , chodziło mi dokładnie o auto użytkownika Dan124 .

Co prawda nadal jestem przeciwnikiem pokazywania w różnej formie (także WWW) jak należy zrobić auto gdyż tak naprawdę niczemu dobremu to nie służy.

Edukacja powinna według mnie mieć na celu wskazanie CO i DLACZEGO ale nie JAK zrobić gdyż zauważyłem, że powoduje to wtórny analfabetyzm.

Jestem starej daty i mam wprost awersję do zdjęć na których całe auto równiutko jest wyklejone sreberkiem z napisem (wymoderowano przez autora), gdyż w większości przypadków (nie wszystkich) ilość ta jest wprost proporcjonalna do zasobności portfela i ........ odwrotnie proporcjonalna do wiedzy :wsciekly: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dopisałem , chodziło mi dokładnie o auto użytkownika Dan124 .

Co prawda nadal jestem przeciwnikiem pokazywania w różnej formie (także WWW) jak należy zrobić auto gdyż tak naprawdę niczemu dobremu to nie służy.

Edukacja powinna według mnie mieć na celu wskazanie CO i DLACZEGO ale nie JAK zrobić gdyż zauważyłem, że powoduje to wtórny analfabetyzm.

Jestem starej daty i mam wprost awersję do zdjęć na których całe auto równiutko jest wyklejone sreberkiem z napisem (wymoderowano przez autora), gdyż w większości przypadków (nie wszystkich) ilość ta jest wprost proporcjonalna do zasobności portfela i ........ odwrotnie proporcjonalna do wiedzy :wsciekly: .

 

No to przepraszam :) Widzę, że po prostu mała zbieżność imion.

Co do edukacji to masz racje, głównym zadaniem Portalu będzie właśnie "Co i dlaczego" i gdzie można to kupić czy też zamontować. Pokazywać będziemy głównie efekt końcowy. Zdjęcia z przebiegu prac są dla nas wyznacznikiem czy osoba, która brała udział w konkursie naprawdę wykonała sama tą instalacje.

 

Jeśli chodzi zaś o " Jak zrobić", wiele osób często chce coś samemu zrobić i dlaczego by im nie pomóc. Mówię tu o różnych artykułach, które będą edukować w głównej mierze.

 

Jeśli chodzi zaś o zdjęcie "wymoderowane przez autora" to na pewno wychwycimy magiczną różdżkę photoshopa :)

 

Nawiązując jeszcze do proporcjonalności o której pisałeś - masz rację. Niestety często tak bywa, dlatego wyznacznikiem konkursu nie jest kwota wydana na instalacje tylko wkład pracy.

 

Chcemy także uświadomić ludzi, że jest dużo innych ciekawych produktów niż te oferowane w hipermarketach. Dlatego stawiamy na małe sklepy by pomóc im przebić się przez te właśnie molochy w ,których najczęściej mało dobrego sprzętu można znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z przebiegu prac są dla nas wyznacznikiem czy osoba, która brała udział w konkursie naprawdę wykonała sama tą instalacje.

Przepraszam bardzo, ja większość pracy wykonałem sam, oczywiście II etap bo w pierwszym po zakupie sprzętu w firmie CA miałem montaż gratis, nie mam zdjęć bo bym pokazał na czym ten montaż polegał. Ale nie o tym chciałem. W jaki sposób ustalicie że widoczną pracę na zdjęciach wykonała osoba zgłaszająca się na konkurs ? Przecież nawet jak firma robiła komuś auto wystarczy że stał i cykał fotki, a teraz pokaże je że niby sam tą pracę wykonywał. Trochę nie czaję jaki to wyznacznik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcemy także uświadomić ludzi, że jest dużo innych ciekawych produktów niż te oferowane w hipermarketach. Dlatego stawiamy na małe sklepy by pomóc im przebić się przez te właśnie molochy w ,których najczęściej mało dobrego sprzętu można znaleźć.

 

 

 

Niby wszystko fajnie.... ale dla posiadaczy tych sklepikow.....

Ale czy na pewno dla Kowalskiego?

Przecietny portfel stac albo na nowki ze sklepu ( bo gwarancja ) albo sprzet uzywany ( bo o polowe tanszy i lepszy jakosciowo ) Jezeli PORTAL chcialby faktycznie w czyms pomoc niech postawi sprawe jasno - tansa jakosc bez gwarancji albo slaba jakosc z malego sklepiku z gwarancja , zabraliscie sie za wspolprace z forum gdzie o swiecy szukac tematu gdzie przy danym budzecie uzytkownicy polecaja cos nowego.... Dlaczego zdecydowana wiekszosc uzytkownikow jezdzi ze sprzetem uzywanym.... Forum ktorego uzytkownicy sami raczej nowek nie uzywaja ( a szczegolnie wzmaki ) ma uczestniczyc w propagowaniu zakupow sprzetu nowego w sklepach ( zapewne wybranych ).... Dla mnie to brak KONSEKWENCJI ....

 

 

 

Jeśli chodzi zaś o " Jak zrobić", wiele osób często chce coś samemu zrobić i dlaczego by im nie pomóc. Mówię tu o różnych artykułach, które będą edukować w głównej mierze.

 

 

 

I oby to nie wygladalo tak - Aby odpowiednio wygluszyc drzwi tworzac komore pozornie zamknieta nalezy wykleic zewnetrzna i wewnetrzna czesc drzwi zaslepiajac otwory technologiczne , idealnie do tego nadaja sie maty np. GMS ;) Przed rozpoczeciem pracy nalezy odtluscic drzwi rozpuszczalnikiem nitro.... Gdy juz drzwi sa przygotowane nalezy wymierzyc odpowiednie kawalki maty ( GMS ) , po wstepnym przyklejeniu nalezy doscikac profesjonalnym walkiem do klejenia mat marki stinger ;)

 

 

Tylko bardziej zeby artukol tlumaczyl dlaczego nalerzy zajac sie drzwiami , z jakich wzgledow drzwi seryjne negatywnie wplywaja na prace glosnikow i wydobywajacy sie dzwiek , jakie cele trzeba sobie postawic....

 

 

 

A dajac wszystko na talerzu bedziecie tworzyc grono tumanow nie zdolnych do samodzielnego myslenia tylko powielajacych opinie przedstawione przez PORTAL... tak jak teraz coraz czesciej na takie przypadki trafiamy tu na forum ktore kiedys bylo ostoja znajdujaca sie na przeciwleglej stronie swiata CA patrzac z punktu widzenia takiego forum jak ELEKTRODA ktora ja np. traktuje jak wycieczke tropikalna... fajnie poczytac , posluchac ludzi , posmiac sie ale zawsze szybko wrocic do ostoi jaka jest/byla STREFA CAR AUDIO....

 

 

Konkursu nie krytykuje , to prywatna sprawa kogos kto startuje ale o tym mam swoje prywatne zdanie ktore brzmi - W swiecie muzyki oceniac wyglad instrumentow i prace ludzi przy budowie sceny zamiast posluchac ARII OPEROWEJ.... hmmmm. dziwne ja w innym celu wsiadam do dobrze naglosnionego auta.....

 

 

 

Ale to tylko moje zdanie.... udanej zabawy ;)

 

A tego zupelnie nie rozumiem

 

czy elementy zestawu są dobrze dobrane przy uwzględnieniu przedziału cenowego ( tj. gdy przykładowo zamontowany został wzmacniacz 3 krotnie mniejszej mocy niż subwoofer), jak również zastosowania odpowiednich elementów instalacji przy doborze do charakterystyki i kubatury pojazdu.

 

 

Czy elementy zostaly dobrze dobrane pod wzgledem ceny... i zaraz czytamy.... przykladowo gdy zostal zamontowany wzmacniacz w 3 krotnie mniejszej mocy niz sub....

 

Wiec oceniacie wybor pod wzgledem mocy , pod wzgledem ceny czy co ?

 

Czy ktos kto ma suba 500wat zasilonego wzmakiem 200wat musial sie pomylic dokonujac wyboru lub z punktu widzenia oceniajacego wydal na glosnik 3 razy wiecej kasy niz na wzmaka czy moze poprostu slucha muzyki na takich poziomach glosnosci ze nie potrzebuje nic mocniejszego niz jego wzmacniacz ktory zamiast ogromu mocy dostarcza wysoka jakosc przekazu przy glosnosci odsluchowej w ktorej mozna docenic piekno muzyki ?

Edytowane przez sanders156
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nawet potraficie zrobić problem z konkursu :)

 

Konkurs polega na napisaniu dobrego opisu swojej instalacji udokumentowanej fotorelacją.

Nie oceniamy jak gra system bo to bez sensu.

 

Po prostu macie przygotować artykuł lub video prezentujące waszą instalacje w aucie.

 

Najlepsza instalacja wygrywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że to nie cenzura tylko posty użytkowników którzy i tak by nie brali udziału i w których "leje się wodę na młyn",prowokuje i szuka dziury w całym powinny być usuwane,a to co było wcześniej jest w dziale "PRZY PIWIE" dla jasności.

Nikt nikogo nie zmusza do udziału w tym konkursie,portal car audio wyszedł z inicjatywom i chwała im za to,ich konkurs ich regulamin jak sie godzisz to oki jak nie to nie ma sensu prowokować.

Jak chcesz wyłóż kasę zrób sobie swój konkurs ze swoim super regulaminem który wszystkim będzie pasował i będzie miodzio.

Ja bym proponował zamknąć temat a wszelkie niejasności załatwiać z organizatorem,bo zaraz będzie że grupa "złych" ustawia konkurs itd itp...szkoda gadać .

Tyle ode mnie.

Edytowane przez zola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zola sorki, ale spytałem jak ktoś udowodni że praca która przedstawia jest jego, to że są zdjęcia wykonane w trakcie prac nic nie udowadnia. A to że nie mam zdjęć z prac to oznacza że sam nie robiłem ? Zadałem pytanie a nie napisałem w celu prowokacji, wybacz.

 

 

Proszę o usunięcie tego postu po jakiejś odpowiedzi.

Edytowane przez ery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie wątpliwości proszę śmiało pytać w tym temacie

 

 

Wiec poruszam dyskusje.... Pozatym wiekszosc mojego posta byla na temat przyszlej dzialalnosci portalu... byly to uwagi zwiazanie z jego przyszlym dzialaniem i jezeli nie w tym temacie to mogly zostac przeniesone do innego tak jak to zazwyczaj jest wydzielane a nie poprostu usuniete... Jezeli kwestie poruszone byly nie wygodne co trzeba bylo sie do nich nie ustosunkowac i pozostawic do otwartej dyskusji a nie usunac...

 

 

Jezeli kazda kwestia nie wygodna bedzie kasowana to dla mnie to cenzura... Nie kazda dyskusja musi prowadzic do wojny ale jezeli to nie ma byc komercyjny portal nastawiony na zysk sklepow patronacjich tylko portal propagujacy/a nie POPULARYZUJACY prawdziwe CA wsrod pasjonatow..... To moze warto wysluchac opini na temat jego wygladu.... A ja poprostu czuje ze bedzie to sama komera i chcialem uslyszec czy sie myle czy nie.... I to tyle ;)

 

 

 

Ten temat mozecie zamknac ale prosze o podeslanie mi mojego poprzedniego posta ktory zostal skasowany poniewaz chetnie otworze swoj temat do otwartej dyskusji zeby nie bylo OT

Edytowane przez sanders156
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecietny portfel stac albo na nowki ze sklepu ( bo gwarancja ) albo sprzet uzywany ( bo o polowe tanszy i lepszy jakosciowo ) Jezeli PORTAL chcialby faktycznie w czyms pomoc niech postawi sprawe jasno - tansa jakosc bez gwarancji albo slaba jakosc z malego sklepiku z gwarancja , zabraliscie sie za wspolprace z forum gdzie o swiecy szukac tematu gdzie przy danym budzecie uzytkownicy polecaja cos nowego.... Dlaczego zdecydowana wiekszosc uzytkownikow jezdzi ze sprzetem uzywanym.... Forum ktorego uzytkownicy sami raczej nowek nie uzywaja ( a szczegolnie wzmaki ) ma uczestniczyc w propagowaniu zakupow sprzetu nowego w sklepach ( zapewne wybranych ).... Dla mnie to brak KONSEKWENCJI ....

 

Portal Car Audio nie jest wyznacznikiem, gdzie osoba która przegląda stronę ma kupić sprzęt. Dajemy bazę firm instalacyjnym oraz sklepów w całej Polsce. Na Portalu znajdować się będzie także giełda, gdzie będzie można zamieszczać ogłoszenia kupie/sprzedam. Dla nas nie ma różnicy czy ktoś z was kupił ten wzmacniacz nowy czy używany. Jeśli jest jego posiadaczem i pojawi się news o tym konkretnym produkcie na Portalu to może wyrazić swoją opnie. My dajemy wam informacje o nowych produktach i chcielibyśmy dać wam możliwość wypowiedzenia się o każdym konkretnym. Nigdy nie było powiedziane, że instytucja Portal Car Audio chciała by, żeby forum ukierunkowało się na jakąś markę czy też na któryś konkretny sklep. Dla nas ważne jest wasze doświadczenia i obycie się ze sprzętem.

 

 

Czy ktos kto ma suba 500wat zasilonego wzmakiem 200wat musial sie pomylic dokonujac wyboru lub z punktu widzenia oceniajacego wydal na glosnik 3 razy wiecej kasy niz na wzmaka czy moze poprostu slucha muzyki na takich poziomach glosnosci ze nie potrzebuje nic mocniejszego niz jego wzmacniacz ktory zamiast ogromu mocy dostarcza wysoka jakosc przekazu przy glosnosci odsluchowej w ktorej mozna docenic piekno muzyki ?

 

Zasil przody o mocy 80 W i SPL 85 dB z seryjnego Radia i z końcówki o mocy 2 x 80 W. Sprawa się sam rozwiąże,a oba będą grały. Pan Nazar , kiedyś bardzo ciekawie wyjaśnił te kwestie. Lepiej mieć więcej mocy czy większy Spl ? Poza tym,chyba lepszy zapas niż nie dosyt. Chodzi pokrótce o zdrowy rozsądek.

 

 

 

Konkursu nie krytykuje , to prywatna sprawa kogos kto startuje ale o tym mam swoje prywatne zdanie ktore brzmi - W swiecie muzyki oceniac wyglad instrumentow i prace ludzi przy budowie sceny zamiast posluchac ARII OPEROWEJ.... hmmmm. dziwne ja w innym celu wsiadam do dobrze naglosnionego auta.....

 

Niektórzy, robią instalację na takich poziomach, że dlaczego by ich nie nagrodzić za efekt wizualny i wykonanie ?

 

I oby to nie wygladalo tak - Aby odpowiednio wygluszyc drzwi tworzac komore pozornie zamknieta nalezy wykleic zewnetrzna i wewnetrzna czesc drzwi zaslepiajac otwory technologiczne , idealnie do tego nadaja sie maty np. GMS ;) Przed rozpoczeciem pracy nalezy odtluscic drzwi rozpuszczalnikiem nitro.... Gdy juz drzwi sa przygotowane nalezy wymierzyc odpowiednie kawalki maty ( GMS ) , po wstepnym przyklejeniu nalezy doscikac profesjonalnym walkiem do klejenia mat marki stinger ;)

 

Pisząc artykuły o charakterze FAQ nie promujemy żadnej z marek i staramy się nie ukierunkowywać czytającego by kupił konkretnie jakiś produkt. Sami możecie napisać taki artykuł w tak owej formie, o to nam właśnie chodzi.

 

Tylko bardziej zeby artukol tlumaczyl dlaczego nalerzy zajac sie drzwiami , z jakich wzgledow drzwi seryjne negatywnie wplywaja na prace glosnikow i wydobywajacy sie dzwiek , jakie cele trzeba sobie postawic.... - DOKŁADNIE O TO NAM CHODZI

 

Chcemy byście pomogli nam stworzyć sensowną bazę informacji, gdzie będzie można zobaczyć wasze prace, artykuły czy relacja z waszych zlotów.

Edytowane przez PortalCarAudio.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze zaczyna sie cenzura.... A moze sie myle i nie moge znalesc swojej wypowiedzi na forum ?

 

Dział został Przeniesiony - http://www.strefacaraudio.pl/topic/15229-ogolnie-o-konkursie-oraz-sprawach-zwiazanych-z-portalem/page__gopid__151286#entry151286

 

Żaden z postów nie został usunięty.

Wszelakie pytania możecie tam zadawać.

 

Pozdrawiam

Redakcja Portalu Car Audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasil przody o mocy 80 W i SPL 85 dB z seryjnego Radia i z końcówki o mocy 2 x 80 W. Sprawa się sam rozwiąże,a oba będą grały. Pan Nazar , kiedyś bardzo ciekawie wyjaśnił te kwestie. Lepiej mieć więcej mocy czy większy Spl ? Poza tym,chyba lepszy zapas niż nie dosyt. Chodzi pokrótce o zdrowy rozsądek.

 

 

Ok ale na przykladzie mojego systemu wzmak okolo 220wat i sub 400wat , czy jest to uwazane za zly system ?

 

 

Fajnie ze podejmujesz dyskusje..... Doceniam to ;)

Poprostu zalerzy mi zeby najwiekszy portal propagowal zdrowe CA :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...