Skocz do zawartości

GAIN i sprawy z nim związane


dawid-ss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja ustawiam max na suba ale radio ustawiam na ok 90 % skali. I do ustawienia gaina każdego ze wzmacniaczy w systemie trzeba ustawić " główna " glosnosc na tym samym poziomie . Chyba ze w radiu mamy ustawiona opcje by glosnosc suba nie zmieniała sie z glosnoscia systemu. Wtedy skale suba utawiamy rownież na 90% Edytowane przez waski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek dodam, że instrukcja do pewnego radia starej daty (i pewnie niejednego) mówi, żeby 'zgranie wzmacniacza z radiem' dokonywać raczej przy poziomach głośności w radiu bliskich maksymalnemu, co (cytuję) "improves signal-to-noise ratio and harmonic distortion".

Osobiście też

ustawiam na ucho
- m.in. z powodów takich, że czasem mam subiektywne wrażenie, iż zmiana poziomu gain przekłada się na pewne aspekty brzmieniowe zestawu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek dodam, że instrukcja do pewnego radia starej daty (i pewnie niejednego) mówi, żeby 'zgranie wzmacniacza z radiem' dokonywać raczej przy poziomach głośności w radiu bliskich maksymalnemu, co (cytuję) "improves signal-to-noise ratio and harmonic distortion".

 

O czym wspomniałem mówiąc o zaletach wyższego napiecia na RCA :) Takze większa glosnosc = wieksze napięcie. Bliskie maksymalnemu a nie maksymalne ze względu na to, ze przy maksymalnych ustawieniach moze wystąpić przesterowanie sygnału juz w radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamyk wiem co to jest :) Nie musisz podawać def. Chciałem wiedzieć tylko czy masz nagrane dla całego pasma przenoszenia :) Czy tylko dane częstotliwości :) Płytki testowe nie dadzą czasem porządanego efektu, na jednej bedzie tak na drugiej tak. Polecam przy nagrywaniu płyt zaklikiwać opcje która wyrównuje głośność piosenki o dużej różnicy do głośności większości piosenek w których uchyb jest mniejszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie radio ma max 4V, a piecyk 2V. Z "technicznego punktu widzenia" (nieorganoleptycznego) jest jakiś sens, aby dążyć do takiego ustawienia, aby napięcie wyjściowe radia było mniej/więcej równe napięciu wejściowemu wzmacniacza przy najczęściej używanej głośności? Czy jednak z w/w punktu widzenia lepiej iść w stronę sposobu w/w przez was, a mianowicie Volume na 90% i szukamy Gainem przesteru?

 

Jak zmierzyć napięcie na RCA? Miernik ustawiony na kilka V i plusowa sonda w środek RCA, a masowa na zewnątrz? Jak duże występują spadki tego napięcia na przewodzie RCA (np. 5m)? Wiem, że zależy od przewodu, ale jaki to jest rząd wielkości - 0,1-0,5V czy 0,01-0,05V ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem występuje Jesli kozystasz z tonow " niewiadomego " pochodzenia. Te na profesjonalnych płytach typu JMl labs Focal Tools są nagrane w odpowiednim poziomie.

 

Zwykły voltomierz nie zmierzy wartości skutecznej napiecia przy odpowiedniej częstotliwości . Spadkiem napiecia na RCA nie trzeba sobie nawet zawracać głowy - są to tak małe prądy ze spadki są pomijalne.

 

Bedziesz pamiętać by nigdy nie przekroczyć jakiegoś poziomu glosnosci ? :) Ustawiajac na 90% zabezpieczasz sie przez łatwym przesterem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu byś pominą ? To tak jak w nauce jazdy latem byś pomijal fakt ze Kiedys będzie slisko :P Ale ok - rzeczową dyskusja - to powiedz mi kiedy Twoje radio daje sygnał o amplitudzie 2,5 V i czy zawsze przy takich samych ustawieniach tak będzie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, uczyłem się jeździć w styczniu-lutym. Nie odpowiadasz na żadne pytanie, a jedynie prowadzić do OT w ciekawym temacie - ktoś będzie chciał o tym się dowiedzieć, a tu musi czytać gdybania o przyczepności samochodu do nawierzchni.

2,5V raczej nie będzie podawało ani na początku, ani na końcu (rozpatruję 4V).

Dlatego pytam się, czy jest to możliwe do pomiaru bez specjalnej aparatury.

Czy napięcie na wyjściu RCA w radiu rośnie linowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę do OT ? Niezle :) Odpowiedzialem na Twoje pytanie. Do pomiaru wartości skutecznej napiecia potrzebujesz miernik TrueRMS i to tez nie każdy poradzi sobie np przy częstotliwości 1kH przy jakiej zwykle robi sie pomiary ewentualnie oscyloskop. Odpowiadam tak a nie inaczej gdyż - Jesli ktoś posiada taki sprzęt to wie jak go użyć . Jesli nie ma - to robi tak jak 99% innych osób - na słuch. Ale trzeba zachować tu ostrożność na która chciałem zwrócić uwagę . To Ty piszesz kiedy uczyles sie jeździć :P Napiecie nie rośnie liniowo . Poza tym trzeba sobie uświadomić ze słucha sie muzyki a nie tonow testowych . Muzyki o różnej dynamice i rożnych poziomach nagrania. Jako ciekawostka - słuchając płyt ori lub nagranch z flac mogę dać radio na full. Słuchając MP3 ( zdąża sie ) przy ok 75% glosnosci pojawia sie spory przester.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też to interesuje, ale bez pomiaru nie zrobimy nic, nic nie powiemy, dodatkowo każde radio może mieć inny układ wzrastania napięcia, inny skok napięcia. Jednak wydaje mi się że w miare krecenia volume rośnie to liniowo az do przesterowania. Nieliniowo wtedy gdy dodajemy jakiś polepszacz ala niskie i wysokie.

Jeżeli radio daje 4V a wzmacniacz ma 2V to należy GAIN ustawić na 2V dlatego że wg procedury i teorii radio osiągnie 2V przy wysterowaniu na 50% swoich możliwości. Każde inne ustawienie nie jest oczywiście złe, dlatego że zależy co zasilamy, jak zasilamy itd. Ważna jest też szerokośc skali radia. Lepiej więcej jak mniej. W kenie jest mało chciałbym aby bylo 50 a nie 35...

Sprawa kolejna. Większość radyjek ma regulacje poziomu RCA. U mnie jest ona od -8 do 0. Więc to też pomaga w przypadku gdy radio ma 4V a wzmacniacz ma o wiele mniej. Tylko pytanie o ile np te -8 potrafi zmniejszyć sygnał na wyjsciu ?

Edytowane przez dawid-ss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle regulacja glosnosci ma charakter logarytmiczny a nie liniowy gdyż takie jest " odbieranie " przez człowieka poziomów glosnosci. Tak wiec i poziom napiecia na RCA będzie zmieniał sie logarytmicznie ( wykladniczo ) wraz ze wzrostem glosnosci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz może troche inne pytanie, które też może się komuś przydać :)

 

Jak zmniejszyć GAIN w radiu które ma np 8V na wyjściu(to prawie jak mixer estradowy :P ) a nasz piec może przyjąć tylko 2V ? Granie na 1/4 skali w radiu wysteruje nasz wzmacniacz w pełni, dalej pojawi się przesterowanie sygnału, sprawa bardzo dotycząca ludzi z wzmacniaczami słabszymi od głośników które w pełni nie mogą ich wysterować.

 

Kolejna sprawa, jak zabespieczyć się przed idiotami którzy podczas naszej nieobecności odkręcą gałkę radia na full? Czy jest jakieś urządzenie odcinające dopływ energi po przekroczeniu pewnych parametrów? Coś tak jak na estradzie CLIP lub LIMITER, chroni przed przesterem, nie da więcej mocy z ampa niż może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gain nie zmniejsza sie w radiu ;) Gain to inaczej wzmocnienie i jest to parametr należny wzmacniaczom. Jesli ktoś miałby ogromny problem ze sygnał z radia ma zbyt wysoka aplitude do danego wzmacniacza to : a) Mozna odpowiednio zmodyfikowac stopień wejściowy wzmacniacza. B) posłużyć sie zewnętrznym urządzeniem które posiada regulacje czułości wejścia a takze poziomu sygnału wejściowego - np niektóre line drivery to oferują czy przedwzmacniacze typu Audio Control Matrix. Ale wszystko zależy od konkretnej aplikacji - Moze sie okazać ze nie będzie to problemem . A Jesli ktoś odkręci galke na max..hmm .. Moze zapali sie protect, Moze ktoś sie wystraszy i sciszy ... na idiotów nie ma rady ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym gain nazwal bardziej czuloscia wzmacniacza

im wyzsze napiecie na wyjsciu rca radia tym lepiej. Mniejsze podatnosci na zaklucenia.

I nie jest tak, ze na rca jest caly czas 8v tylko w momencie odkrecenia radia na max moze pojawic sie tyle. Wiec sluchajac radia na 1/4 moze pojawic sie np 2v. Dzieki temu radio ma mniejsze znieksztalcenia bo w twoim 2v to juz max. Zreszta do wysterowania terazniejszych wzmako w zupelnosci wystarczy ok 1v.

U mnie jest 8V a wzmaki mam ustawione na min i nie ma mowy o jakichs znieksztalceniach przy vol max.

I jeszcze jedno nie ma znaczenia ile max gain ma wzmacniacz i tak nie przyjmie wiecej niz moze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu czyli twierdzisz że mamy jakiś ogranicznik w GAIN wzmacniacza ? :) To w takim razie z Twojej wypowiedzi(o ile dobrze rozumiem) głównym problemem przesterowania sygnału jest radio a nie wzmacniacz bo wzmacniacz więcej nie przyjmie a radio ładuje np 3V a max mamy 2V.

 

Pytanie nasuwa mi się też takie, czemu klocki nie są objęte jakimś dopuszczalnym limitem GAIN, np wszystkie klocki mogą mieć 4V GAIN a radia na wyjsciu 5V albo 8V. Ułatwiłoby nam to sprawe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię by wzmacniacz miał coś takiego jak ograniczenie napiecia wejściowego - jesli amplituda sygnału przekroczy maksymalny akceptowany przez wzmacniacz poziom to zmniejszy sie jego tzw headroom i dojdzie do clippingu sygnału wyjściowego . Chyba ze wcześniej zapali sie protect - o ile wzmacniacz to oferuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ustawisz gain na wzmaku na 2v to ile max przyjmuje z radia?

 

Tyle ile sie pojawi na jego wejsciu.

2V oznacza w tym wpadku napiecie potrzebne do osiagniecia pelnej mocy wszystko co powyzej bedzie prowadzilo do przesterowania co dobrze opisal kolega waski.

 

Istnieja tzw. limitery zapobiegajace przesterowaniu wzmacniacza ale w sprzecie car audio praktycznie limitery nie wystepuja. Szeroko stosowane sa w sprzecie PA.

 

Zeby zrozumiec o co chodzi trzeba najpierw zrozumiec od czego zalezy napiecie wyjsciowe generowane przez radio...

Edytowane przez ige
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to tu zadajemy pytanie żeby potem ktoś się posłużył nimi. Sory że zadaje głupie pytania ale postawcie się w sytuacji laika a nie kogoś kto już coś rozumie. Wg mnie dyskusja jest bardzo dobra i można zniej już coś wyciągnąć.

 

Dokładnie wiem że w PA jest to stosowane, mamy rozumieć że niema takiego czegoś w CA, niema też urządzeń trzecich blokujących to.

 

Czy w profesjonalnych zakładach CA też ustawiają wszystko na słuch? Co jeżeli zażyczę sobie ustawienie pod oscyloskop i inne mierniki do tego przystosowane przy mnie? jak PRO to PRO! Płace i wymagam. Co wtedy?

 

Czy temat z strojeniem i ustawieniami m.in GAIN nie powinen też być w FAQ? Wkońcu to jakaś pomoc.

Edytowane przez dawid-ss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze pamietam to ustawianie Gain opisane jest w FAQ Nazara. Co jesli zazyczysz sobie ustawienie przy pomocy aparatury ? Hmm.. a co jesli zazyczysz sobie w sklepie pokrojenie szynki za pomocą lasera ? :) Ups ...znów zostanę posadzony o OT i cała dyskusja zejdzie na produkty mięsne ;) Gdybym miał zakład i nie dysponował oscyloskopem a trafił mi sie taki klient to powiedział bym mu ze ustawienie na ucho będzie jak nabardziej ok , ale jesli będzie miał niedosyt to zapraszam za tydzień a taki pomiar mu zorganizuje. Ale to Oczywiscie zależy od zakładu. Moim zdaniem pro zakłady maja odpowiednia aparaturę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam ze ustawiania czulosci wzmacniacza za pomoca oscyloskopu w amatorskim car audio to przerost formy nad trescia.

Samo ustawienie czulosci wzmacniacza za pomoca oscyloskopu nie zagwarantuje ze przy X materiale muzycznym nie wystapi przesterowania...chyba ze zastosujemy duzy margines bezpieczenstwa ale wtedy taki pomiar nie ma wiekszego sensu.

 

Stosowanie limiterow mocy w car audio rowniez uwazam za przerost formy nad trescia. Najlepszym zabezpieczeniem jest twoj wlasnych sluch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ustawianie czułości na przyrządach mam zdanie odrębne, być może dlatego, że sam ustawiam u siebie wszystko na przyrządach.

Spotkałem się z metodą na słuch na 75 lub 80 % głośności na radiu ale .... to od razu ogranicza napięcie wychodzące z radia o 25% czyli przy takim sposobie na wstępie już ograniczamy napięcie z 4V na 3V lub z 2V na 1,5V. Oczywiście przy słuchaniu z dużą głośnością i dobrze zrobioną instalacją takie osłabienie ma mały wpływ na jakość ale przy niższej głośności i gorszej instalacji ma.

Ustawienie na słuch jest możliwe do zrealizowania dość dokładnie na poziomie natężenia dźwięku rzędu 70 dB , bardzo trudne na poziomie 100-120 dB i niemożliwe przy poziomie głośności rzędu 130 i więcej dB.

Obecnie nie spotykam się z sytuacją taką jak była dość często gdy chodziłem do szkoły i większość muzyki nagrywałem z radia na Arię a potem szufladę Diory gdy czułość nagrania ustawiało się ręcznie. Obecnie wszyscy praktycznie w większości korzystamy z płyt CD gdzie ustawienie czułości nagrania realizuje montażysta na stole i nie ma szans w zasadzie nabyć płytę z przesterowanym sygnałem. Na stole ogranicza się piki do 0 dB.

Oczywiście rozumiem, że nieraz wydanie 50 zł (taka usługa mniej więcej tyle może kosztować) ale wydając setki i tysiące złotych na głośniki , wzmacniacze i radia warto może z nich wycisnąć maksimum ........ tego co potrafią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...