Skocz do zawartości

Gazownik - zmagania z CA i nie tylko


gazownik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Spadki napięć z podpiętym i nie podpiętym kondensatorem.

Ze względu na to iż mnie ciekawiło jakie są duże spadki napięć , przeprowadziłem pomiary. Były one wykonywane na wysokiej klasy oscyloskopie oraz uruchomionym samochodzie. Do tego celu posłużyłem się utworem Craiga Davida w którym występują mocne uderzenia basowe , które dobrze nadawały się to testów.

Wzmacniacz Lanzar, nieco skręcony - oddawane 520WRMS (110+110+300W RMS)

Zasilanie 16mm^2 Zealum , masa 25mm^2

Kondensator Zealum 1F

post-5046-080688000 1293385112_thumb.jpg post-5046-013715700 1293385139_thumb.jpg

Pomiar bez kondensatora spadek z 14.0V do 11.8V

post-5046-031424200 1293385175_thumb.jpg post-5046-021032000 1293385198_thumb.jpg

Pomiar z kondensatorem spadek z 14.0V do 13.6V

Podziałka na oscyloskopie 2V

post-5046-010850000 1293385240_thumb.jpg

Zanim zrobiłem pomiary, myślałem że spadki są z 1V , tym bardziej że nie występowały jakieś symptomy przemawiające za brak prądu. Natomiast już po dołożeniu kondensatora, bas przy wysokich poziomach dźwięku stał się głębszy i nieco precyzyjniejszy.

Edytowane przez gazownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 580
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Natomiast już po dołożeniu kondensatora, bas przy wysokich poziomach dźwięku stał się głębszy i nieco precyzyjniejszy.

to ja chce takich 6 :D skoro to nie DF i jakość samego wzmacniacza nie ma wpływu na precyzje dźwięku, tylko kondek, to hmm, ja chce conajmniej 3 na wzmaki, 1 na radio i ze 2 w zapasie, w razie gdyby mi procka się zachciało albo któryś by mi padł.

 

 

Fajnie, zrobiłeś pomiary, ale nie napisałeś jakie było środowisko pomiarowe, jakie auto, jaki altek, jakie przewody (przekrój, długość), jakie przewody od altka do aku itp.

 

Ps. gdybyś włączył ciężki HH albo db jams, to kondek by wtedy nie pomógł. W tym przypadku, według mnie, wychodzi to, że masz przewody zasilające o zbyt małym przekroju w stosunku do zapotrzebowania na prąd. Ewentualnie altek kończy już swój żywot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadinterpretujesz na siłę to co przeczytałeś i czepiasz się. To był test porównawczy z 1 zmienną i nie ma co się rozwodzić na tym jaki jest altek, samochód czy akumulator , tylko co daje kondek. Tym bardziej przy 16mm^2.Po za tym 16mm^2 do mojego repertuaru wystarcza.

Jeśli bym miał 50mm^2 to by nawet nie było widać ile daje z 1 Farada. A jeśli chodzi o DF to co Ci po nim jeśli napięcie Ci spada do 11 V. DF>300 by nie pomogło.

Edytowane przez gazownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadinterpretujesz na siłę to co przeczytałeś i czepiasz się, to był test porównawczy z 1 zmienną i nie ma co się rozwodzić na tym jaki jest altek czy aku , tylko co daje kondek. Tym bardziej przy 16mm^2. A jeśli chodzi o DF to co Ci po nim jeśli napięcie Ci spada do 11 V. DF>300 by nie pomogło.

Niczego się nie czepiam. Zwyczajnie moje uszy mówią mi, że nie potrafią usłyszeć różnicy w sekcji niskotonowej z kondensatorem, czy bez niego. Zwyczajnie chciałem podjąć dyskusję na temat słuszności powyższego testu. Przedstawiłem swoje argumenty, które moim zdaniem dyskwalifikują powyższy "test", jako test.

Poniżej bardzo uproszczone i teoretyczne dane:

16 mm^2 do ponad 500* watt to trochę mało... (*nie napisałeś jaki lanzar, więc wnioskuję, że to klasa A, a więc strzelam około 60% sprawności). To daje nam ** około 800 watt przepływających przez kabel, aby oddać te 500, o których pisałeś wyżej. A to daje około 50-60 A przepływu przez 16 mm^2. Według tabelki umieszczonej tu na forum, to trochę zbyt dużo jak na taki przewodzik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , z przekrojem jak najbardziej masz rację i jestem tego świadomy, ale do mojej muzy myślę że mi wystarcza , a po za tym sub używam jako uzupełnienie pasma , a nie jego fundament. Więc w normalnym graniu jest obcięty dość poważnie na radiu. Natomiast według mnie za mały przekrój przewodu , jeśli chodzi o ten test , to akurat jest wręcz na plus , gdyż obnaża w znacznym stopniu czy kondensator spełnia swoje zadanie czy też nie.

Sprawa głębszego basu według mnie jest poparta danymi z osculoskopu. Czy poprawa, w przebiegu napięcia, w największym piku poboru mocy z 11.8 do 13.6V dla Ciebie nic nie znaczy? Przecież to oczywiste.

Forum jest od tego , aby dyskutować, bez dyskusji forum jest martwe , ale dyskusja bez ironii i szydzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa głębszego basu według mnie jest poparta danymi z osculoskopu. Czy poprawa, w przebiegu napięcia, w największym piku poboru mocy z 11.8 do 13.6V dla Ciebie nic nie znaczy? Przecież to oczywiste.

Forum jest od tego , aby dyskutować, bez dyskusji forum jest martwe , ale dyskusja bez ironii i szydzenia.

Hmm, pamiętaj, że jeździsz z bombą o opóźnionym zapłonie. Przewód może się zapalić. A wtedy żaden kondensator Ci nie pomoże.

Z niczego nie szydziłem. Wyraziłem swoje zdanie na temat kondensatora. Gdyby Twoja instalacja była poprawna i bilans energetyczny byłby dodatni, nic takiego by się nie działo.

A ironia była, wg. mnie na miejscu, no chyba, że masz fenomenalny słuch i słyszysz, że sub z kondkiem gra dynamiczniej i dokładniej...

Wiadomo, że przester się usłyszy, ale nie małe różnice w napięciu. Gdybyś miał głębokie spadki np. do 9 V, idzie to wychwycić - słychać kliknięcia w głośnikach itp. ale nie z 14 na 11 czy 12 V. Być może ja jestem już przygłuchy i tego nie słyszę... ale to może być efekt kilku lat realizacji dźwięku, zawodów db drag itp. rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwie sie gdy czytam te Wasze posty, ja tez slysze roznice w dzwieku miecy 11V, a 14V na basie szczegolnie... Sam sobie zrobie test jak to wyglada z kondziem i bez bo tego nie robilem, jak mi basem poleci to z 14,3 zrobi sie 10,5 i jest dramat chwilowy... Zrobie sobie tescik jak podlacze przed kazdym piecem kondzia i sam zobacze czy bedzie jakas istotna roznica.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myśle ze sprawa jest prosta - zależy od samego wzmacniacza a raczej od budowy i jakości jego układu zasilania. Może jeden wyraźnie daje " odczuć" spadek napiecia a inny nie. Nie zastanawiałem sie nigdy nad tym głębiej ale da sie to wychwycić robiąc np ślepe testy lub badając sygnał za pomocą oscyloskopu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już wiedziałem takie porównanie w internecie. Twoje porównanie pokrywa się z tym co już widziałem, więc wnioski niech sobie każdy sam wyciągnie :ok:

Masz rację, z tą różnicą że tam nikt nie chciał na ten temat rozmawiać, a sprawa wcale nie jest taka świeża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

jestem ciekaw jak teraz gra

Zauważyłem że im bardziej wysoko tonowce są skierowane na siebie tym skrajne partie sceny kończą się na szybie przy słupku ale zmniejsza się nieco detaliczność. Natomiast jeśli skierowałem głośniki lewy na pasażera a prawy na kierowce , detaliczność góry się poprawiła , ale skraj sceny wszedł lokalizowalnie na słupki i głośniki. Zdecydowałem się na rozwiązanie pośrednie i w efekcie głośniki są skierowane na przednią połowę bocznej szyby - na linii klamki. Tak mi pasuje i łatwej było z rzeźbą słupków i ich oskórowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ostatnio pobawiłem się programem RTA z wykorzystaniem płyty zawierającej różowy szum. Zrobiłem to z ciekawości jak wygląda charakterystyka systemu, oraz co wprowadza autokalibracja w P88RS za pomocą mikrofonu i czy można coś jeszcze dopieścić. Program to jDFT-2 z mikrofonem od P88RS.

 

....W czasie pomiaru.....Charakterystyka bez korekcji.............Auto EQ ON

post-5046-0-26157000-1298412443_thumb.jpg post-5046-0-90159700-1298412468_thumb.jpg post-5046-0-32751200-1298412558_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol - gz slupkow - fachmancka robota :) A jesli chodzi o temat co moge dodac z krutsza kazdy mial swoje 5 groszy racji. Kondek fajna sprawa ale costa sie tak na te altki uwzieli. Altek jaknajbardziej ale nie na taka ilosc W. PO za tym jak juz kolega Gazownik napisal Bass w jego przypadku nie jest dominujaca sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na niedosyt postanowiłem poprawić/uzupełnić autokalibracje. Wokal stał się bardziej szczegółowy i precyzyjniejszy , bardziej skumulowany pod lusterkiem. Pozorne źródła dźwięku których składowa zawiera się w zakresach 1 - 3khz zyskały na klarowności , czystości i lokalizowalności.

 

.............Auto EQ ON..................Auto EQ ON + korektor..................Korektor po regulacji

post-5046-0-04252900-1298585905_thumb.jpg post-5046-0-66935000-1298586025_thumb.jpg post-5046-0-78329900-1298586042_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...