Skocz do zawartości

korekcja czasowa - w jaki odpowiedni spób ustawiać ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Widze ze temat jest zlozony i nie zawsze latwy do przeskoczenia. Ja tez bawilem sie czasowkami w Alpine Cda 9853r tak jak autor tematu.Odwrocilem faze suba i zaczalem opozniac przod wzgledem suba i przy pewnych parametrach po zapisaniu ustawien zaczalem zmieniac faze suba w menu glownym,(subwoofer reverse) i zbaranialem bo nie bylo roznicy w odsluchu...moze mi ktos wyjasnic dlaczego tak sie stalo i czy to dobrze czy zle?.Na pewno sprobuje pobawic sie na stronie alpiny chociazby zeby sprawdzic czy bedzie jakas roznica. Mam teraz system puszczony przez pasywna zwrotke na przodzie, w planach jest pelna atywka(na razie 2 way) i troche sie boje czy bede to w stanie ogarnac...)Pozdrawiam forumowiczow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 233
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Różnica powinna być słyszalna. Spróbuj puścić sobie częstotliwość podziału między wooferem i subem (np. 70Hz) i przełączaj fazę. Jeżeli będzie sub w niezgodnej fazie z wooferem (co w cale nie znaczy, że będzie ustawiony na reverse w radiu) to powinno być ciszej w tym miejscu, dziura i sub zazwyczaj ciągnie z bagażnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od systemu, samochodu, wzmacniacza, radia, odległości, temperatury itd

 

Recepty jednej nie ma

Efekt musi zostać osiagniety

No do tego efektu na pewno bede dazyl i nie zamierzam sie poddawac,juz i tak mi sie podoba jak to gra(a to tylko zestaw pb s6-c czyli budzetowka ale zauwazylem ze pod roznymi wzmakami gra inaczej,przede wszystkim tweter)juz taki zestaw glosnikow bije na glowe zestawy standardowe. Bede musial chyba jeszcze raz wrocic do ustawienia ciec i zbocza bo jak dobrze pamietam to wofery mam ciete na 60hz a suba na 80hz, a kolega pisze zeby sprobowac na 70hz(choc nie wiem czy mam taka mozliwosci bo chyba mam ciecie na 60,80,100 itd)

 

Musze koniecznie pojechac na jakiegos spota zeby posluchac poprawnie ustawionego zestawu,bo teraz to daze do czegos...w zasadzie nie wiem do czego. Ustawienie sceny to pojecie wzgledne, dla kazdego moze oznaczac cos innego. Moge probowac ustawic to co koledzy ladnie "ubiora w slowa", a w zasadzie i tak nie bede wiedzial czy to juz to czy jeszcze nie...hehe.oj temat rzeka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcie suba nie powinno się raczej zakładać z cięciem woofera. Spróbuj uciąć suba na 60Hz a woofer na 80 Hz a nie na odwrót.

tak tez sprobuje ustawic,a jak jest z ustawieniem zbocza? to tez indywidualna sprawa (na sluch), czy odpowiednie zestawy odseparowane maja swoje ustawienia a subwofery swoje?bo powiem szczerze ze z tym to jest dla mnie czarna magia,czyytalem o tym i w "facu" pana Nazara i na forum tez pare razy obilo mi sie o uszy, ale tak na prawde nigdy tego nie zrozumialem.czy moglby ktos tak lopatologicznie przyblizyc mi problem zbocza, badz odeslac mnie do ciekawej lektury, moze kolega Stanec?dzieki bardzo na prawde za zainteresowanie.A moze ktos z UK z okolic Nord East to czyta, z kim mozna by zrobic jakiegos spota.nie chcialem zakladac tematu w poszukiwaniu polakow w uk z moich okolic zeby nie dostac zaraz jakichs zjobow od moderatorow.Ja tu jestem od nie dawna ale wy sie znacie dluzej i wiecie kto gdzie przebywa, moze ktos odezwie sie do mnie na pw.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbocze to prosta sprawa. Jak masz możliwość ustawić na radiu zbocze to można na początek ustawić 2-rzędu czyli 12dB/oct. Generalnie najczęściej stosowane są zbocza o 4 stopniach nachylenia: 6,12,18 i 24dB/oct. Jeżeli np. tniesz sobie woofer od góry przy 2000Hz i 1-rzędem (6dB/oct) to oznacza to, że częstotliwość o oktawę wyższa będzie o 6dB cichsza, czyli w tym przypadku będzie to 4000Hz. I analogicznie przy 12dB/oct częstotliwość 4000Hz będzie o 12dB cichsza od 2000Hz. Przy cięciu suba najczęściej stosuje się zbocza 12-24dB/oct a przy pozostałych głośnikach (woofer od góry, średniak, tweeter) bardzo różnie i zakres jest pełen od 6 do 24.

 

Oznaczenia:

 

6dB/oct - 1 rząd

12dB/oct - 2 rząd

18dB/oct - 3 rząd

24dB/oct - 4 rząd itd.

 

teraz przykład przy cięciu woofera od dołu:

 

Przy cięciu woofera od dołu na np. 80Hz i 12dB/oct będziesz miał częstotliwość 40Hz o te właśnie 12dB ciszej niż 80Hz. Pomijam tutaj swobodny spadek charakterystyki każdego przetwornika, ale przedstawiam Ci teorię.

 

Krótko pisząc, im wyższy rząd filtra tym bardziej strome zbocze i mocniejsze tłumienie częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbocze to prosta sprawa. Jak masz możliwość ustawić na radiu zbocze to można na początek ustawić 2-rzędu czyli 12dB/oct. Generalnie najczęściej stosowane są zbocza o 4 stopniach nachylenia: 6,12,18 i 24dB/oct. Jeżeli np. tniesz sobie woofer od góry przy 2000Hz i 1-rzędem (6dB/oct) to oznacza to, że częstotliwość o oktawę wyższa będzie o 6dB cichsza, czyli w tym przypadku będzie to 4000Hz. I analogicznie przy 12dB/oct częstotliwość 4000Hz będzie o 12dB cichsza od 2000Hz. Przy cięciu suba najczęściej stosuje się zbocza 12-24dB/oct a przy pozostałych głośnikach (woofer od góry, średniak, tweeter) bardzo różnie i zakres jest pełen od 6 do 24.

 

Oznaczenia:

 

6dB/oct - 1 rząd

12dB/oct - 2 rząd

18dB/oct - 3 rząd

24dB/oct - 4 rząd itd.

 

teraz przykład przy cięciu woofera od dołu:

 

Przy cięciu woofera od dołu na np. 80Hz i 12dB/oct będziesz miał częstotliwość 40Hz o te właśnie 12dB ciszej niż 80Hz. Pomijam tutaj swobodny spadek charakterystyki każdego przetwornika, ale przedstawiam Ci teorię.

 

Krótko pisząc, im wyższy rząd filtra tym bardziej strome zbocze i mocniejsze tłumienie częstotliwości.

Przepraszam, ze dopiero teraz ale jak wy spaliscie to ja pracowalem:) Dziekuje bardzo kolego Stanec za tak szczegolowe wyjasnienia, na prawde jestem pod wrazeniem wiedzy jaka posiadasz w tej dziedzinie,uplynie jeszcze duzo wody w wisle zanim ja to wszystko pojme, a o przekazaniu tej wiedzy to juz nie wspomne...jeszcze raz wielkie dzieki.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie,

 

przewertowałem ten temat w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak ustawić swój system...sporo OT...ale muszę przyznać że przynajmniej u mnie ten arkusz excela bardzo fajnie wyliczył ustawienia i się sprawdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

llukasz...miarka....

 

a do ustawienia użyłem miarki i excela, którego ktoś w tym linku polecił - niestety zaginął w morzu OT...

 

...macie już u siebie zapewne świetnie ustawione sceny - próbował, ktoś porównać "nastawy na ucho" z tymi policzonymi z odległości? ciekawi mnie jak duża jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie no wyposażyłem się w cd-audio...szum ale przede wszystkim miarkę... ciekaw jestem czy zaczniemy poprawiać to co jest czy zrobisz reset do zera :wink:

 

 

tylko najpierw sobie puść left channel, right channel, coby nie było powtórki z Katowic ;)

 

ps. ustawienia z miarki były takie sobie, z tego, co pamiętam u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko najpierw sobie puść left channel, right channel, coby nie było powtórki z Katowic ;)

 

ps. ustawienia z miarki były takie sobie, z tego, co pamiętam u Ciebie.

 

No nie mogę namierzyć tej płyty - więc nie ma gwarancji co do lewy/prawy...chyba że Sidney Polack - Chorwat. :wink:

Teraz mierzyłem w Toruniu to i brzmienie inne...

 

a tak całkiem serio - wtedy pomierzyłem głośniki i wpisałem wartości - co nie jest "najlepszym" rozwiązaniem, teraz użyłem excela i wpisałem wyliczone wartości opóźnień dla poszczególnych głośników. nie twierdzę że taki excel zastępuje wprawne ucho...ale wynik jest naprawdę niezły - naprawdę zbliżony do tego co mi ostatnio ustawiliście...coś mi tam jeszcze nie leży...ale to już wymaga bardziej doświadczonego Użytkownika.

 

a "zachwalam" tego excela z powodu że na pierwsze ustawienia efekt jest naprawdę niezły w porównaniu do ustawień początkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Panowie zbierając wiedzę z tematu...dalej nie wiem nic. Ktoś pisze o ustawianiu na słuch - ja chocby nie wiem co nie mogę wyłapać który głośnik należy opóźnić. Mam alpine ute 92 i ogromny problem z ustawieniem czasówek. Czasy w tym radiu podaje się poprzez odległość cm i ja zrobiłem to tak, że:

 

odlegość subwoofera do mnie (130cm)  - odległość przednich głośników odseparowanych L (mierzona tak między wysokotonowym a wooferem) (80cm)   = 50 cm  - i tą wartość wpisywałem w TCR w opcj front L, analogicznie postąpiłem ze stroną prawą wyszło ok. 20 cm różnicy i to wpisałem. Rear L,R oraz subw l,r jest na 0.

Niby tak jak podaje instrukcja, ale nie jestem zadowolony z tego ustawienia, mam ciągłe wrażenie że scena jest po prawej stronie głowy i wogóle nie tak to powinno wyglądać. W starym kenwoodzie miałem ciekawą funkcję positions, która kompensowała pięknie dźwięk tak, że miałem wrażenie że wokal jest centralnie przede mną tu ni groma nie mogę dojść do tego. Ktoś pomoże, albo opisze jak robi tu u siebie? Najchętniej na przykładzie czasówek w alpine, bo w innym radiu może to inaczej wyglądać.

 

P.S.

 

Czy dobrze rozumiem, że wg. manuala aby osiągnąć ten efekt co w starym kenwoodzie muszę opóźnić jedynie głośnik Przedni lewy ? Zrzut:

 

https://ctrlv.cz/shots/2016/01/21/V5bk.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...