facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

Zdjęcie

korekcja czasowa - w jaki odpowiedni spób ustawiać ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
227 odpowiedzi w tym temacie

#1 blackdragon8904

blackdragon8904
  • Użytkownik
  • 1768 postów

Napisano 18 listopad 2010 - 22:32

Witam, mam takie pytanko, gdyż zaopatrzyłem się w alpinkę 9853r z korekcją czasową ale, teraz pytanie od czego zacząć ? Jakiego efektu mam się spodziewać, które głosniki mniej wiecej, w którą stronę "opoźniać" w stosunku do ktorych ( zestaw odseparowany i sub )

Chodzi o to, że zawsze wyoborazałem sobie to ze korekcja czasowa jest po to by jakby "zwiększyć odległość" między głosnikami by stwoerzyć większą przestrzeć choc wiem ze to moja teoria z d... i najprawdopodobniej jest błędna gdyz moze to raczej słuzyć do zgrania fazy głosników, nie wiem, troche jeszcze zielony jestem i dopiero bede sie tym bawić za pare dni.

I pytanie własnie jest takie jak na początku posta, od czego zacząć ustawianie ? Po czym bede wiedzieć ze tam ma być ustawione a nie inaczej :) ?

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

#2 sanders156

sanders156
  • Użytkownik
  • 4123 postów

Napisano 18 listopad 2010 - 22:41

Nie bawilem sie tym ale logikja mi podpowiada ze opozniasz glosniki ktore masz blizej a o ile to raczej trzeba by policzyc albo posluchac....

#3 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 18 listopad 2010 - 22:42

Oj niechce się szukać na forum ;) A było tego sporo . Po pierwsze - korekcja czasowa nie służy do zgrywania faz glosnikow. Mało tego - taka manipulacja może takie zgranie zepsuć . Po drugie - korekcja czasowa służy do minimalizacji objawów związanych z nierownymi odleglosciami glosnikow od słuchacza. Wiedząc to postepujesz zgodnie z zasada : opozniasz głośniki znajdujące się najbliżej Ciebie. Czyli - opozniasz głośnik lewy o powiedzmy 3 ms względem glosnika prawego. Słuchasz . Jesli uzyskujesz oczekiwany efekt opozniasz całość względem suba . Czyli np glosnik lewy o 6 ms glosnik prawy o 3 ms. Ja robiłem to na ucho - puscilem sobie szum różowy i kręcąc galeczka opóźnienia słuchałem kiedy dźwięk znajdzie się na środku konsoli i będzie jak najabrdziej " skoncentrowany " .

PS - podstawę do dalszych manipulacji mozna obliczysz - zmierzyć odległość od glosnika lewego do Twojej głowy, glosnika prawego i obliczyć różnice tych odleglosci. używając liczby okreslajacej prędkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu obliczyć po ilu ms dźwięk pokona ten dystans. Są w necie nawet takie proste kalkulatory :)

#4 stanec

stanec
  • Użytkownik
  • 2497 postów

Napisano 18 listopad 2010 - 23:35

Jest na to zwór:

A= (B-C)/34, gdzie A - opóźnienie w ms, B - głośnik najbardziej oddalony, C - głośnik najbliżej nas.

Przykład, system 2 way: prawy woofer jest oddalony od nas (naszego prawego ucha  :?: ) o 200 cm, lewy woofer jest od nas 50 cm, więc: A=(200-50)/34=4,41 (ms) i o tyle opóźniamy lewy woofer. Analogicznie robimy z tweeterem i wtedy mniej więcej powinna nam wylądować scena przed nami (w dużym uproszczeniu).

#5 Grzegorz1969

Grzegorz1969
  • Użytkownik
  • 2651 postów

Napisano 18 listopad 2010 - 23:51

......... wtedy mniej więcej powinna nam wylądować scena przed nami (w dużym uproszczeniu).

Uwierz mi na słowo, że scena będzie dokładnie w tym samym kierunku co była tylko ........ właśnie co się zmieni ? :wink:

Nowy podpis :
Od ... ( ZMIENIONO, ZAKAZANO, WYKREŚLONO, OCENZUROWANO, ZASTĄPIONO, USUNIĘTO, ODRZUCONO , POMINIĘTO ) ... nucę cicho stereo i przytupuje.
POPRAWIONO i UZUPEŁNIONO : wdzięczny i szczęśliwy użytkownik forum

#6 zomer1980

zomer1980

Szelmowskie spojrzenie

• Użytkownik
  • 5189 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 00:01

co sie zmieni? Tak naprawde przy tych odleglosciach jest trudno usłuszec roznice scen :)

siberianhusky24s.fora

#7 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 00:24

wg mnie sie "rozciagnie"
Juz mi sie nie chce... :(

#8 pita

pita
  • Użytkownik
  • 432 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 00:26

Posiedz troche pokrec i dojdziesz co do czego :D

Ja tez na poczatku nie czaiłem jak to sie ustawia :D

Ale od czasu kiedy udało mi sie to zgrać tak jak powinno Powiedziałem sobie ze nigdy wiecej radia bez czasówki... :zawstydzony:
Alpine CDA 7893
μ-Dimension EL Comp 6 + Sony XM-6020
RE SR 12 + Kenwood PS300T

#9 Grzegorz1969

Grzegorz1969
  • Użytkownik
  • 2651 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 00:30

Ale od czasu kiedy udało mi sie to zgrać tak jak powinno Powiedziałem sobie ze nigdy wiecej radia bez czasówki... :zawstydzony:

Czasówki poprawiają wyłącznie złe rozmieszczenie głośników (ale których :zawstydzony: ?) względem siebie.
Wszystko inne psują :rotfl: .

Nowy podpis :
Od ... ( ZMIENIONO, ZAKAZANO, WYKREŚLONO, OCENZUROWANO, ZASTĄPIONO, USUNIĘTO, ODRZUCONO , POMINIĘTO ) ... nucę cicho stereo i przytupuje.

#10 pita

pita
  • Użytkownik
  • 432 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 00:32

Czasówki poprawiają wyłącznie złe rozmieszczenie głośników (ale których :zawstydzony: ?) względem siebie.
Wszystko inne psują :rotfl: .

No jak złe przecież nie mam ich zamontowanych w dachu :D

Ale co Ci popsuje czasówka ?

Jak dla mnie tylko poprawia Bo można ustawić sobuie scene tak jak powinna być ustawiona

A nie słyszysz L głosnik mocniej od P a P gra tak jakby go nie było....

Użytkownik pita edytował ten post 19 listopad 2010 - 00:37

Alpine CDA 7893

#11 Grzegorz1969

Grzegorz1969
  • Użytkownik
  • 2651 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 00:58

No jak złe przecież nie mam ich zamontowanych w dachu :D
Ale co Ci popsuje czasówka ?
Jak dla mnie tylko poprawia Bo można ustawić sobuie scene tak jak powinna być ustawiona
A nie słyszysz L głosnik mocniej od P a P gra tak jakby go nie było....

O rozmieszczeniu głośników względem siebie i słuchacza już na tym forum pisałem.
Do przesuwania sceny lewo-prawo służy teoretycznie balans -> jest to teoria gdyż opiera się na jednej z cech ludzkiej percepcji postrzegania dźwięku.
Prawdą jest, że aby uzyskać złudzenie przesunięcia sceny niektórzy producenci w niektórych radioodtwarzaczach powiązali funkcję zmiany czasu ze zmianą natężenia głośności co też uważam za złe rozwiązanie.
Jakby elektronika w Twoim radiu była taka wspaniała to mógłbyś za jej pomocą regulować wysokość sceny góra-dół.
Czasówki to taka "kuglarska" sztuczka producentów sprzętu CA.

Nowy podpis :

#12 pita

pita
  • Użytkownik
  • 432 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 01:13

O rozmieszczeniu głośników względem siebie i słuchacza już na tym forum pisałem.
Do przesuwania sceny lewo-prawo służy teoretycznie balans -> jest to teoria gdyż opiera się na jednej z cech ludzkiej percepcji postrzegania dźwięku.
Prawdą jest, że aby uzyskać złudzenie przesunięcia sceny niektórzy producenci w niektórych radioodtwarzaczach powiązali funkcję zmiany czasu ze zmianą natężenia głośności co też uważam za złe rozwiązanie.
Jakby elektronika w Twoim radiu była taka wspaniała to mógłbyś za jej pomocą regulować wysokość sceny góra-dół.
Czasówki to taka "kuglarska" sztuczka producentów sprzętu CA.

No to teraz porównałes :D Przecież czasówka a balans Działa na innych zasadach

Czasówka opozniasza a balansem sciszasz

Przy ustawianiu balansu a czasówki otrzymujesz całkiem inny efekt w dziwku i scenie

Użytkownik pita edytował ten post 19 listopad 2010 - 01:15

Alpine CDA 7893

#13 Grzegorz1969

Grzegorz1969
  • Użytkownik
  • 2651 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 01:19

Napisałeś wyraźnie : "A nie słyszysz L głosnik mocniej od P a P gra tak jakby go nie było.... ".

Mniemam, że tak samo jak ja głośniej i ciszej dla Ciebie oznacza natężenie dźwięku zwane popularnie głośnością.
Jeśli jedna uważasz, że za głośność odpowiada czas to odtwórz sobie dwa razy z rzędu ten sam utwór , jeden będzie opóźniony względem drugiego pewnie około 3 minut i napisz który i dlaczego był głośniejszy czy ten wcześniejszy czy późniejszy , oba różnią się wyłącznie opóźnieniem w czasie i to dość znacznym :rotfl: .

Nowy podpis :

#14 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4654 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 01:22

No to teraz porównałes :D Przecież czasówka a balans Działa na innych zasadach

Czasówka opozniasza a balansem sciszasz

Przy ustawianiu balansu a czasówki otrzymujesz całkiem inny efekt w dziwku i scenie

Nawet gdyby największą łopatą , przekopywać pustynie niewiedzy.....................
Łączenie tych funkcji jest złożeniem funkcji zmiany głośności wraz ze zmiana odległości źródła dźwięku od narządu słuchu plus wyrównanie czasowe wynikające z tej zmiany.
Byle do przodu

#15 Gość_Kamyk_*

Gość_Kamyk_*
  • Gość

Napisano 19 listopad 2010 - 01:23

którą stronę "opoźniać" w stosunku do ktorych ( zestaw odseparowany i sub )

To chyba jakiś żart. Jakby na forum motocyklowym napisać "niestety nie wiem którą część kierownicy mam przyciągnąć do siebie jak chcę skręcić w lewo".
Pomijając JAKIEKOLWIEK podstawy z psychoakustyki czy fizyki - do rozwiązania tego "zagadnienia" potrzeba tylko logiki... a może aż.

#16 pita

pita
  • Użytkownik
  • 432 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 01:25

Napisałeś wyraźnie : "A nie słyszysz L głosnik mocniej od P a P gra tak jakby go nie było.... ".

Mniemam, że tak samo jak ja głośniej i ciszej dla Ciebie oznacza natężenie dźwięku zwane popularnie głośnością.

Nie o to mi chodziło :zawstydzony: :(

Chodziło mi o zgranie sceny P i L Nie wytłumacze tego... Kto ustawiał scene czasówką Wie o co mi chodzi...

Dobra ale wrócmy do tematu :P
Alpine CDA 7893

#17 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4654 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 01:29

[quote name='pita' timestamp='1290126349' post='140141'
Chodziło mi o zgranie sceny P i L Nie wytłumacze tego... Kto ustawiał scene czasówką Wie o co mi chodzi...
[/quote]
Chodzi o zgranie sceny Prawej z Lewą :wink:
Parę razy usiłowałem ustawiać , ale nie wiem o co Ci chodzi :rolleyes:

Użytkownik nakamichi edytował ten post 19 listopad 2010 - 01:32

Byle do przodu

#18 pita

pita
  • Użytkownik
  • 432 postów

Napisano 19 listopad 2010 - 01:33

Chodzi o zgranie sceny Prawej z Lewą :wink:
Parę razy usiłowałem ustawiać , ale nie wiem o co Ci chodzi :rolleyes: