Skocz do zawartości

Montaż głośników i dystansów


Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mam dystanse z litego MDF-u, pomalowane lakierem parkietowym, niby nic złego się z nimi nie dzieje ale wymianę planuję. Myślę o kilku sklejonych ze sobą pierścionkach z płyty HDF (to ta od paneli podłogowych) grubości 6-8mm każdy. Klejonka z HDF-u będzie bardziej wytrzymała niż lity MDF grubości 25-40mm, a sam HDF ma mniejszą tendencję do rozwarstwiania się niż MDF. Następnie na klejonkę z pierścionków, od wewnętrznej i zewnętrznej strony pójdzie warstwa cienkiej maty szklanej i żywicy. Po pierwszych próbach już jestem i wyniki są mocno obiecujące. Minusem jest niestety spora ilość czasu potrzebna na wykonanie takich dystansów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Hmm... nie mogłem się nie udzielić :wsciekly: humor dopisuje :) .

Grześ przykręć na śruby do balchy furtek i obrób :] ... zaprawą (mało wapna dużo cementu) :zly: .

 

Poważniej, każdy z Nas ma swoje sposoby, materiały i metody i każda z przedstawionych jest dobra.

Podobnież dopiero dobre kickpanele to jest end dla wofersonów jutro jadę ...osłuchać takowe, mam nadzieję, że nie zrobią mi aż tak, że wracajac wpadnę do castoramy po MDF :hyhy: .

 

Grzegorzu raczej ...dźwiękowo nie "wyczaisz" królika, jedynym za, dla metalu wydaje się być stosowniejsze do metrycznych śrub bo nagwintujesz i mocowanie spikera na full profi. Uważam , że pierscień z płyty wystarczyłby w zupełności. Nawet jak zrobisz samo osadzenie głośnika w sposób ponadstandardowy :hyhy: to pozostałe (głównie mam na mysli zewnętrzna blachę furtek) ...odbiegną i się kółko zamknie bo drzwi po "brzegi" nie wyściełasz.

Dobieraj waść te dystanse, wkładaj Duńczyków, docieraj i melduj jak kicną :hyhy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po kolei odpowiem:

1) Sprawdzałem Dynaudio w 7L (producent napisał że od tylu grają ale .... nie napisał, że potrzebują z 15L aby grały poprawne :) ) ;

2) To jest dość dziwna konstrukcja jeśli chodzi o sam głośnik gdyż większość fali zarówno przed jak i za głośnikiem generowana jest przez kopułkę przez co za głośnikiem trzeba to dobrze rozproszyć co przy płytkim panelu jest praktycznie niemożliwe ;

3) Dziś zdjąłem boczki, przymierzyłem i muszę nanieść zmiany konstrukcyjne montażu -> ewidentnie potwierdziło się to co wczoraj napisałem w innym wątku : zamiast skorzystać z doświadczenia Pawła i poprosić go aby dorobił dla mnie taki dystans jak On ma w bordowej chciałem zrobić po swojemu i mam trochę materiałów i dużo pracy w plecy. Znając życie teraz to mnie de facto wyjdzie już drożej niż jak bym od razu zamówił pierścienie u Pawła :zly: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ba, zacna firma ale ...mnie też ogłupili :wsciekly: co sam nie zrobisz to...?

Oj czuję, że masz GO już prawie w garści.

 

Szczególnie zainteresują mnie odczucia te ws. dotychczasowy Helix :zly: dle niektórych dynki moga grać nieco...flakowato ale akurat Ty masz sporo możliwości zrobić im "brutal force" :) .

Wracając do naszej gadaniny na GG, urodził się ciekawy plan na moje woferzyska :] Steg mu na imię :hyhy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do naszej gadaniny na GG, urodził się ciekawy plan na moje woferzyska :zly: Steg mu na imię :wsciekly: .

W zaszłym roku śmiałeś się ze mnie, że mam w piwnicy tyle wzmacniaczy :] .

Po zmianie systemy na kolejny przekonasz się, że będziesz dobierał kolejne do nowego zestawu aby wychwycić niuanse.

Jeśli chodzi o dynaudio to muszę zrobić dystans pod kątem aby falę za głośnikiem skierować na tył drzwi. Ale zaraz piszę do Daniela może On mi pomoże :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tu panowie są przy takim temacie to zapytam, co myślicie o dwóch poniższych sposobu montażu..? J Auto ma fabryczne otwory na format 5x7 dlatego musiałem użyć dystans/reduktor na 165mm (MDF 10mm tylko bo mało miejsca pod tapicerką). Chciałem wykorzystać plastikowy daszek jaki był przy fabrycznym głośniku, tj daszek z plastikową obwódką 5x7. Daszek z oringiem wsadziłem pomiędzy dystans a blachę auta, co zapewniło znakomitą szczelność i mniejszy kontakt powierzchni głośnika z drzwiami co powinno w teorii spowodować mniejsze przenoszenie drgań na blachę auta. Oring jest dobrze dociśnięty dzięki dystansowi. Zastanawiam się jednak czy nie lepiej było by dać daszek zupełnie od wewnątrz drzwi czyli dystans-blacha-daszek z oringiem. Boje się jednak że plastik nie wytrzyma sensownego skręcenia śrubami wewnątrz drzwi. Pewnie z ciekawości drugie drzwi zrobie wg tego drugiego wariantu ale jestem ciekaw co sądzicie na ten temat i jakie są wg was wady pierwszego rozwiązania.

Może ilustracje lepiej pokaze o czym pisze.

http://img3.imageshack.us/img3/1185/montazq.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teori stosuje sie rozwiazanie takie jaki podales jako drugie ale nie mowie ze pierwsze jest zle , wszystko co sie sprawdza jest krokiem w dobra strone wiec jak wedlug ciebie jest ok to czemu nie , sam widzisz w tym temacier ze kazdy ma swoj patent na montarz glosnikow i nikt sie nie pyta czy ten patent jest dobry bo skoro sie sprawdza znaczy ze jest...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

 

 


Jeśli mogę coś doradzić to ciężki pierścień z nierdzewki jeśli jest na to kasa. Głośnik na takim pierścieniu startuje jakby o jeden okres wcześniej. Naprawdę daje to kopa.

 

Szukał bym przyczyny raczej w poprawie sztywności ogółu mocowania niż samego pierścienia. Jeżeli okolice dystansu są odpowiednio usztywnione i przygotowane to sam materiał dystansu nie ma wielkiego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście sam pierścień na kiepawej blaszce nic nie zdziała.

Oklejenie matami blach, zasadniczo nie wiele zwiększa sztywność konstrukcji, są skuteczniejsze metody na jej zwiększenie.

Pierścień również nie zwiększa zasadniczo sztywności.

Redukujemy wibracje, rezonanse. Zwiększamy precyzję głośnika bo cewka porusza w mniejszym stopniu blachą w większym membraną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy świetnego fachowca od pierścionków na forum

Nie tylko od pierścionków, Mastah robi także solidne obudowy do subwooferów.

 

 

U siebie zastosowałem aluminiowe... zastąpiły plastik i jak nie było kopa z drzwi tak go nie ma nadal.

Bo i czemu miałby się pojawić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestionujesz to co na forum napisałeś :wink:

 

Poważnie to forum na pewno ułatwi komuś kto mądrze do niego podejdzie. Nic jednak nie pomoże w uniknięciu wielu godzin spędzonych na plecach, kolanach i w fotelu przy aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...